Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

166 punktów ładowania dla elektrycznych osobówek, tyle samo dla TIR-ów. GDDKiA ujawnia plany

166 punktów ładowania dla elektrycznych osobówek, tyle samo dla TIR-ów. GDDKiA ujawnia plany

W poniedziałek, 23 października, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zorganizowała spotkanie z przedstawicielami branży elektromobilnej. Podczas wydarzenia zaprezentowała plany budowy sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie ma powstać 166 lokalizacji dla samochodów osobowych i 166 dla ciężarówek.

Reklama

332 stacje ładowania przy polskich autostradach i drogach krajowych

Zgodnie z zapowiedziami GDDKiA, stacje ładowania aut elektrycznych mają pojawić się w 166 lokalizacjach. 145 z nich to punkty MOP, a pozostałe 21 – parkingi. 112 stacji będzie się mieścić po dwóch stronach drogi, 49 po jednej stronie drogi, a 5 na parkingach umieszczonych po jednej stronie drogi, ale obsługujących dwa kierunki jazdy. Moc pojedynczej strefy ma w 2025 wynieść 400 kW, a w 2027 wzrosnąć do 600 kW. Szczegółową lokalizację można zobaczyć na poniższej mapie:

image
Źródło: twitter.com/GDDKiA

Kolejne 166 stacji ładowania będzie przeznaczonych dla elektrycznych samochodów ciężarowych. Zgodnie z planami GDDKiA wszystkie mają powstać do 2030 roku. W 2025 ma być ich już 29. Szczegóły można sprawdzić na poniższej mapie:

image 1
Źródło: twitter.com/GDDKiA

Ułatwienia dla powstawania ładowarek prywatnych

Powyższe dane dotyczą tylko stacji ładowania powstałych z inicjatywy GDDKiA. Widoczne na powyższych mapach punkty mają być również uzupełnione o ładowarki prywatne. Krajowa instytucja planuje uproszczenie procedury dzierżawy miejsca na takich stacjach. Na spotkaniu omawiane były planowane postępowania przetargowe sieci TEN-T. 

Rozbudowa sieci ładowarek dla samochodów elektrycznych jest w Polsce koniecznością. Ilość “elektryków” w naszym kraju stale się powiększa. Według danych Licznika Elektromobilności z września tego roku po polskich drogach jeździ w sumie 45,2 tysiąca aut osobowych z napędem całkowicie elektrycznym. “Hybrydy” typu plug-in to kolejne 42,5 tysiąca, z kolei elektrycznych samochodów dostawczych jest w kraju przeszło 5 tysięcy sztuk. Pojazdy te można naładować w ogólnodostępnych stacjach, których aktualnie jest 3068. Część z nich jest również darmowa.

– Więcej o danych związanych z polską elektromobilnością pisaliśmy tu: Prawie 50 tys. samochodów całkowicie elektrycznych jeździ po polskich drogach

– A wykaz darmowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych znajdziesz tu: Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Gdzie naładować elektryka bez opłat?

Źródło: X: GDDKiA, chip.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.