Rok 2016 rekordowym dla OZE

wiatraki

W 2016 roku na całym świecie zamontowano łącznie 161 GW mocy nowych instalacji OZE. Jest to nowy rekord, ponieważ nigdy do tej pory coroczny wzrost nie był tak wyraźny. Najwięcej przybyło farm fotowoltaicznych, których łączna moc wyniosła 71 GW.

Po trzech latach przerwy energia słoneczna stała się numerem jeden wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii, ponownie wyprzedzając turbiny wiatrowe. Wynik przez nie osiągnięty to 51 GW. Ponadto, w ubiegłym roku wybudowano nowe elektrownie wodne o mocy 30 GW, a także postawiono na rozwój bioenergii, co dało łącznie 9 GW. Teoretycznie najsłabiej poradziła sobie geotermia, ponieważ nowe źródła uzyskane w 2016 roku to niespełna 1 GW łącznej mocy.
Jeżeli spojrzymy na wspomniane statystyki pod kątem lokalizacji, okaże się, że najszybszy wzrost procentowy odnotowuje Afryka, gdzie powstało 4,1 GW nowych mocy z odnawialnych źródeł energii. Jest to 50% wzrost, względem poprzedniego roku. Patrząc pod kątem ilościowym, najlepiej rozwijają się kraje Azjatyckie – to tam powstało 58% wszystkich nowo uruchomionych instalacji OZE.
Pozostałe statystyki są równie interesujące. Energia wodna w 2016 roku zawdzięcza swój rozwój głównie Brazylii oraz Chinom, gdzie uzyskiwana jest połowa mocy spośród nowopowstałych 30 GW.
Wspominając o energii wiatrowej, warto odnotować, że ¾ z 51 GW mocy, to zasługa Chin (19 GW), USA (9 GW), Niemiec (5 GW) oraz Indii (4 GW). Najbardziej lubiana przez Polaków fotowoltaika najlepiej ma się w Azji, gdzie powstały farmy słoneczne o mocy 50 GW, z czego 34 GW to zasługa samych Chin. Wzrost Europy to skromne 5 GW, głównie dzięki Niemcom oraz Wielkiej Brytanii.

Rozwój bioenergii to także domena Azji, lecz nie ma już takiej przepaści jak w przypadku fotowoltaiki. Różnica pomiędzy Azją (5,9 GW), a Europą (1,3 GW) nie jest tak duża, biorąc pod uwagę terytorium obu kontynentów. Warto wspomnieć również o energii geotermalnej, która najlepiej rozwinęła się na przestrzeni ostatniego roku w Kenii – to tam uzyskano 485 MW ze wszystkich 780 MW, co stanowi 61% z całości.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Portland dąży do 100% wykorzystywania OZE

Następny artykuł

Tesla powiększy grono superchargerów

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,