W 2018 roku Rosjanie planują aukcje OZE na 1 GW mocy

Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej chce w 2018 roku zorganizować aukcje OZE poświęcone sprzedaży energii elektrycznej o łącznej mocy około 1 GW, o czym poinformował pierwszy wiceminister energetyki Rosji, Aleksiej Teksler, na łamach Russian Energy Week.

Na stronie Rosyjskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej można także przeczytać, że 899 MW mocy będzie dotyczyło projektów wiatrowych, a 57 MW zostanie przeznaczone na projekty związane z energetyką słoneczną.

W latach 2012-2014 państwo rosyjskie wprowadziło restrykcyjne lokalne przepisy w celu stymulowania tworzenia nowych miejsc pracy. Przykładowo, elektrownie OZE mogą być instalowane tylko wtedy, gdy określony procent ich elementów stanowić będą urządzenia wytworzone w Rosji. Jednak żaden podmiot rosyjski nie produkował elementów dla energetyki odnawialnej, co znacznie utrudniało rozwój tej gałęzi przemysłu. Jak podaje agencja prasowa Bloomberg, obecnie wymagany udział rosyjskich elementów w instalacjach OZE oscyluje w granicach 40%.

Więcej: Gigantyczne aukcje OZE w Rosji

Inwestorzy wybrani w przetargach na budowę obiektów energetyki wiatrowej otrzymają gwarancję zwrotu kosztów w ciągu 15 lat z podstawowym zyskiem na poziomie 12-14% w skali roku (zależne od roku budowy farmy); głównym wymogiem dla takich obiektów jest lokalizacja produkcji jej elementów. W programie tym aktywnie uczestniczą spółki Rusnano, Fortum, Enel oraz inne spółki wchodzące w struktury Rosatomu.

Według najnowszych badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), do 2030 roku Federacja Rosyjska może zwiększyć udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym z 3. do 11%. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przełoży się na czterokrotny wzrost udziału czystej energii już w latach 2014-2030.

Perspektywy dotyczące rozwoju energii odnawialnej na terytorium Rosji zostały przedstawione na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Energii i Agencji IRENA. Więcej szczegółów można znaleźć w tekście Rosja czterokrotnie zwiększy udział OZE w miksie energetycznym do 2030 roku.

Źródła: RAWI, Bloomberg

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Dacia wprowadzi na rynek wersje EV?

Następny artykuł

Miliony ze środków NFOŚiGW na budowę efektywnego systemu ciepłowniczego w Tarnowie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,