Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

3 nowe farmy fotowoltaiczne w portfelu KGHM

3 nowe farmy fotowoltaiczne w portfelu KGHM

3 nowe farmy fotowoltaiczne w portfelu KGHM

Projekt Solartechnik, jeden z największych polskich deweloperów OZE, sprzedał wybudowane przez siebie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 50 MW. Nabywcą jest grupa KGHM Polska Miedź. Wartość transakcji wyniosła ok. 210 mln zł.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

29 lutego 2023 firma KGHM Polska Miedź stała się właścicielem elektrowni słonecznych zlokalizowanych w Głogowie (woj. dolnośląskie), Gniewinie (woj. pomorskie) i Korytach (woj. łódzkie). Od października 2023 roku do miedziowej spółki należała już instalacja Żuki w gminie Turek (woj. wielkopolskie).

– Wspieranie firm w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej jest naszą ambicją, celem i spełnieniem. Projekt Solartechnik obecny jest na europejskim rynku OZE od kilkunastu lat, w Polsce już od ponad dekady – mówi Maciej Marcjanik, CEO Projekt Solartechnik. – Dziękuję całemu zespołowi za ostatnie miesiące wymagającej pracy przy tym projekcie. Jesteśmy gotowi na kolejne wspólne wyzwania – dodaje.

Łączna moc zakupionych przez KGHM od Projekt Solartechnik farm PV wraz z usługą ich utrzymania (O&M) to blisko 50 MW.

– Zakończyliśmy proces sprzedaży ośmiu farm fotowoltaicznych z naszego portfela dla jednego z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Dziękuję naszym partnerom z KGHM za zaufanie i współpracę silnie zakorzenioną w przekonaniu o istocie dążenia do zielonej transformacji – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Z dobrą energią działamy dalej, każdego dnia dewelopujemy kolejne projekty OZE – dodaje.

Zakupione przez KGHM farmy fotowoltaiczne zapewnią około 2% pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM.

– Zakończona przez KGHM transakcja stanowi pierwszy krok na drodze do realizacji ambitnej strategii transformacji energetycznej. To ważny kamień milowy, kładący podwaliny pod dalszy rozwój własnej bazy wytwórczej miedziowej spółki oraz kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł i uniezależnienia KGHM od wahań rynkowych cen energii – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM do spraw aktywów zagranicznych oraz produkcji.

– Inwestycje w OZE wzmacniają pozycję KGHM na globalnych rynkach jako lidera nie tylko branży wydobywczej, ale również lidera odpowiedzialności ekologicznej. Transformacja energetyczna bez miedzi nie jest możliwa. Wprowadzając farmy fotowoltaiczne do naszych aktywów również dajemy znak, że zabezpieczamy się przed zawirowaniami rynkowymi w sektorze energetycznym. Planujemy i mamy wizję dalszego rozwoju – dodał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny do spraw transformacji KGHM Polska Miedź S.A.

Źródło: informacja prasowa – Projekt Solartechnik

Fot. Projekt Solartechnik

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.