30 tys. butelek na minutę. W takim tempie zanieczyszczane jest Morze Śródziemne

Eurośródziemnomorskie Zgromadzenie Samorządów Lokalnych i Regionalnych (ARLEM) alarmuje: co minutę Morze Śródziemne jest zanieczyszczane 30 tysiącami plastikowych butelek. To zagrożenie dla całego ekosystemu.

Zgromadzenie Eurośródziemnomorskie ARLEM 23 stycznia zaprezentowało raport o zanieczyszczeniu Morza Śródziemnego i innych problemach jego rejonu. Analizy są bardziej niż niepokojące.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Już za trzy dekady w wodzie będzie więcej butelek niż ryb?


ARLEM powołał się na analizy, z których wynika, że w każdej minucie Morze Śródziemne jest zanieczyszczane nawet 30 tysiącami plastikowych butelek. W skali rocznej daje to ponad 15 miliardów. Już sama liczba zatrważa. Odpady stanowią zagrożenie dla całego ekosystemu i żywych organizmów. Z dokumentów można dowiedzieć się także, iż przy obecnym tempie śmiecenia do 2050 roku w morzu będzie więcej plastiku niż ryb.

Strefa krytycznie zagrożona ociepleniem klimatu


Organizacja unijna przywołała model zmian klimatu Sieci Śródziemnomorskich Ekspertów ds. Zmian Klimatu i Środowiska (MedECC), zgodnie z którym rejon śródziemnomorski ociepla się o 20% szybciej niż reszta świata. W praktyce oznacza to, że już w ciągu najbliższych 20 lat temperatura będzie o 2,2°C wyższa. W dodatku połowa z listy 20 miast, które zostaną najbardziej dotknięte wzrostem poziomu mórz do 2050 roku znajduje się właśnie w rejonie śródziemnomorskim.

Źródło: niezalezna.pl