5 lat za porzucenie psa. Nowe przepisy dotyczące zwierząt

Osoby, które wyrządzają krzywdę zwierzętom, będą karane surowiej. Do tej pory przepisy wydawały się obrońcom praw zwierząt zbyt łagodne. Teraz to się zmieni. 

Nowe przepisy już obowiązują – porzucenie psa jest traktowane jak znęcanie się nad zwierzęciem, będzie zagrożone karą do trzech lat więzienia. Jeśli właściciel w wyjątkowo okrutny sposób znęcał się nad zwierzęciem i je porzucił, maksymalna kara to pięć lat więzienia. Grzywna może wynieść z kolei nawet 100 tys. zł (z przeznaczeniem na cele dobroczynne). 

Obrońcy praw zwierząt od dawna apelowali o zaostrzenie kar. Tymczasem do mediów docierały coraz bardziej drastyczne przypadki znęcania się nad zwierzętami. W tym roku jedną z bardziej wstrząsających historii  była śmierć psa na drodze – przypadkowy kierowca celowo przejechał go autem, film nagrał komórką i zamieścił w sieci. Z kolei w Szczecinie sąd skazał 19-latka, który zabił psa swojej przyjaciółki, a jego zwłoki zszył sznurowadłem, zabił też kota, a drugiego okaleczył. Wyrok to cztery lata bezwzględnego więzienia, 10l-letni zakaz posiadania zwierząt i 3 tys. zł grzywny, która ma być wpłacona na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zdaniem obrońcy oskarżonego był to wyrok zbyt wysoki, zdaniem fundacji „PsoTy i Koty” kara jest zbyt łagodna.  

W Polsce wiele osób podejmuje decyzję o zamieszkaniu ze zwierzęciem bez przemyślenia. Z tego powodu schroniska dla zwierząt są przepełnione niechcianymi pupilami. W 2017 roku w schroniskach znajdowało się 109 962 psów, 32 245 kotów i 197 koni – wynika z raportu sporządzonego przez Główny Inspektorat Weterynarii.