Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 powodów, dla których warto inwestować w zieleń w miastach

park

5 powodów, dla których warto inwestować w zieleń w miastach

Z roku na rok miasta stają się coraz bardziej zabudowane. Nowe osiedla, centra handlowe czy biurowce powstają na każdym wolnym metrze przestrzeni. Często ich budowa odbywa się kosztem skwerów czy parków. A przecież to zielone płuca miast, o które powinniśmy dbać.

BANER MOBILEB1
Reklama

Parki i skwery znacznie podwyższają estetykę danego miejsca, ale też stanowią przestrzeń do spotkań i uprawiania sportu. Zdecydowanie poprawiają także jakość powietrza. To tylko kilka z powodów, dla których warto sadzić drzewa w mieście. Jakie są pozostałe?

Siedlisko dzikich zwierząt

Miejskie parki i skwery to często oazy dzikiego życia. Spotkamy tam wiele gatunków grzybów, roślin i zwierząt. I warto tę różnorodność biologiczną wspierać.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Dzikiego życia właściwie nie widać, bo ono żyje w koronach drzew, kryje się w wodach, jest schowane w runie; bo są to submilimetrowe zwierzaki schowane w glebie – mówił podczas jednej z konferencji prof. Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN

Tych w glebie może nie widać, ale już jeże, wiewiórki, ślimaki i wiele gatunków ptaków już tak. Warto o tym pamiętać np. przed renowacją parków. Stare drzewa mogą być schronieniem lub miejscem życia wielu gatunków zwierząt.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Miejsce relaksu i odpoczynku

Zieleń ma dobroczynny wpływ na kondycję psychiczną oraz zdrowie fizyczne. Według wielu różnych źródeł naukowych drzewa mają pozytywny wpływ na układ oddechowy, krwionośny,  skórę, a także regulują poziom stresu. Działają jak filtr oczyszczający powietrze, ograniczając tworzenie się smogu, zapewniając cień i dając miejsce do relaksu. Parki miejskie i tereny zielone zapewniają bezpieczną przestrzeń do rekreacji, aktywności fizycznej, a także interakcji społecznych. W wielu miastach powstają siłownie zewnętrzne, dzięki którym chętni, zamiast w zamkniętej siłowni mogą ćwiczyć na łonie natury. Z badań naukowców z duńskiego Uniwersytety Aarhus wynika, że wychowanie w pobliżu terenów zielonych zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby psychiczne nawet o 55%.

Przestrzeń, w której można głęboko oddychać

Wspomnieliśmy już o funkcji oczyszczania. Duże drzewa pochłaniają szkodliwe gazy (takie jak tlenek węgla czy azotu) i filtrują drobne cząstki, takie jak kurz, brud lub dym z powietrza, zatrzymując je na liściach i korze. Badacze potwierdzają też, że na ulicach wysadzanych drzewami odnotowano 60% redukcję cząstek stałych pochodzących ze spalin samochodów. Jest to szczególnie ważne w miastach, które borykają się z problemem smogu. To drzewa mogą poprawić jakość powietrza. Chcesz usunąć CO2 z atmosfery? Sadź drzewa w mieście! Jedno drzewo produkuje taką ilość tlenu, która wystarcza dla dwóch ludzi.

Trochę chłodu i cienia

Odpowiednie rozmieszczenie drzew w mieście pomaga w schłodzeniu powietrza. Znasz efekt miejskiej „wyspy ciepła”? Funkcjonowanie w upalne dni w miejscach bez drzew jest naprawdę ciężkie. Drzewa pozwalają chłodzić miasta nawet o 2°C. Ale nie tylko o nasz komfort tutaj chodzi. Cień, który dają drzewa może pomóc w schłodzeniu mieszkań, a tym samym zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji. Prawidłowe rozmieszczenie drzew wokół budynków może zmniejszyć potrzebę klimatyzacji o 30% i obniżyć rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym o 20-50%. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się tzw. zielone dachy, które doskonale sprawdzają się w roli naturalnej klimatyzacji.

Podniesienie wartości miejsca

Kto nie chciałby mieszkać w pobliżu parku czy lasku? Dostęp do zieleni w mieście staje się czymś pożądanym, a niekiedy wręcz luksusowym. Nowe osiedla reklamują się bliskością terenów zielonych, a ich wartość jest wyższa niż tych bez takiego dostępu.

Źródło: brightvibes.com, PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.