Do końca 2021 roku w Tychach ma pojawić się 960 instalacji OZE. Miastu udało się uzyskać dotację w wysokości prawie 90 procent kosztów inwestycyjnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Przewidziano instalację paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę.
Wsparcie dzięki RPO
O dofinansowanie projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” złożono wniosek w 2018 roku.
– Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w maju 2018 r., w lutym 2020 r. otrzymaliśmy informacje z Urzędu Marszałkowskiego o otrzymaniu 72%. dofinansowania, oznaczałoby to dopłatę z budżetu gminy prawie 6,5 miliona złotych, co w związku z pandemia koronawirusa i spadkiem dochodów gminy było dużym wyzwaniem. Wystąpiliśmy więc o zwiększenie dotacji, a kilka dni temu otrzymaliśmy informacje, że będzie ona wynosiła 88,5%. Od razu rozpoczęliśmy działania, by jak najszybciej uruchomić program – mówi Bożena Nowak, naczelnik wydziału rozwoju miasta i funduszy europejskich UM Tychy.
Na realizację projektu potrzeba 23 milionów złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 wyniesie 20,335 mln złotych. Resztę pieniędzy wyłoży Miasto Tychy samodzielnie.
960 OZE w 684 lokalizacjach
W ramach przedsięwzięcia w całych Tychach pojawi się łącznie 960 urządzeń opartych o odnawialne źródła energii. Będą one rozmieszczone w 647 lokalizacjach. Przewidziano montaż:
- 647 instalacji fotowoltaicznych
- 199 powietrznych pomp ciepła
- 91 instalacji kolektorów słonecznych
- 17 kotłów na biomasę
Kto nadal chce mieć własną instalację OZE?
Teraz samorząd miejski czeka na podpisanie przez Urząd Marszałkowski umowy o przyznaniu dotacji. Wtedy Tychy będą mogły otworzyć przetarg, w którym zostanie wybrany koordynator.
Jednym z jego pierwszych zadań będzie weryfikacja wniosków o włączenie do projektu w 2018 roku.
– Może się okazać, że ktoś już zrezygnował z udziału w projekcie albo w międzyczasie korzystając z innych programów już zamontował np. kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczną. W przypadku rezygnacji z udziału w projekcie części mieszkańców, możliwe będzie ogłoszenie drugiego naboru uzupełniającego – mówi Anna Warzecha, naczelnik wydziału komunalnego ochrony środowiska i rolnictwa w urzędzie miasta.
Projekt ma zostać zrealizowany do 31 grudnia 2021 roku.
Źródło: inzynieria.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.