Wiadomości OZE Powstanie nowe ministerstwo odpowiedzialne za walkę ze smogiem? 02 stycznia 2018 Wiadomości OZE Powstanie nowe ministerstwo odpowiedzialne za walkę ze smogiem? 02 stycznia 2018 Przeczytaj także Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Smog Mundial 2026 może być rekordowo emisyjny. Szacunki mówią o 7,8 mln ton CO₂ Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2026 mają być jednym z największych turniejów w historii futbolu, ale też jednym z najbardziej emisyjnych wydarzeń sportowych. Według szacunków ślad węglowy imprezy może sięgnąć nawet dwukrotnie więcej niż podczas mundialu w Katarze. Głównym źródłem emisji mają być podróże lotnicze kibiców i drużyn. Zanieczyszczone powietrze jest poważnym problemem, któremu polski rząd usilnie próbuje przeciwdziałać. Choć należy docenić wszelkie decyzje podejmowane w tym celu, to jednak wciąż brakuje zdecydowanych ruchów, skierowanych bezpośrednio w przyczyny powstawania smogu; mowa tutaj przede wszystkim o wysokoemisyjnej gospodarce opartej na węglu. To właśnie ten czynnik w największym stopniu wpływa na złą jakość polskiego powietrza. Stopniowo jednak coś w tej kwestii zaczyna się zmieniać. Reklama Wiele wskazuje na to, że w niedługim czasie zostanie powołane nowe ministerstwo, którego zadaniem będzie walka z zanieczyszczeniem powietrza. Realizację tego planu umożliwi zarządzanie działaniami, które będą dążyły do eliminacji emitowanych zanieczyszczeń. Na ministra nowego resortu typuje się Piotra Woźnego, będącego do tej pory doradcą Mateusza Morawieckiego. Niewykluczone, że ostatnia zmiana na fotelu premiera odegrała dużą rolę w związku z powyższymi medialnymi doniesieniami. Nowy premier w swoim exposé jasno bowiem zaznaczył, że jednym z jego priorytetów będzie walka ze smogiem. – Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba. Ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci – powiedział Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.