Wiadomości OZE Ustawa antysmogowa uchwalona 06 sierpnia 2015 Wiadomości OZE Ustawa antysmogowa uchwalona 06 sierpnia 2015 Przeczytaj także Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Smog Mundial 2026 może być rekordowo emisyjny. Szacunki mówią o 7,8 mln ton CO₂ Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2026 mają być jednym z największych turniejów w historii futbolu, ale też jednym z najbardziej emisyjnych wydarzeń sportowych. Według szacunków ślad węglowy imprezy może sięgnąć nawet dwukrotnie więcej niż podczas mundialu w Katarze. Głównym źródłem emisji mają być podróże lotnicze kibiców i drużyn. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, czyli tzw. ustawa antysmogowa została uchwalona na wczorajszym posiedzeniu Sejmu. Jest to ogromna szansa na zmianę jakości powietrza szczególnie w dużych miastach, gdzie problem niskiej emisji jest powszechny. Jednak proces redukcji wielkości emisji ma zależeć od inicjatywy sejmików wojewódzkich. Reklama Na 433 obecnych posłów, 285 opowiedziało się za uchwaleniem noweli, przeciwnych było 143, a pozostali wstrzymali się od głosu. Ustawa, w swoim obecnym kształcie, upoważnia sejmiki wojewódzkie do wprowadzenia ograniczeń odnośnie spalania wybranych paliw, a także do wyznaczania standardów technicznych i parametrów emisji dla domowych pieców. Wprowadzenie tych regulacji jest szansą na poprawę jakości powietrza polskich miast, które charakteryzują się największym zanieczyszczeniem w całej Unii Europejskiej. Jednak konieczne jest określenie m.in.: granic obszaru, który ma zostać objęty ograniczeniami oraz czasu trwania tych ograniczeń w ciągu roku. Ponadto samorządy mają prawo wskazania takich rodzajów podmiotów i instalacji, których nie będą obowiązywały ograniczenia i zakazy. Jest to zabieg pozwalający na uniknięcie podobnych sytuacji to tej, która miała miejsce w Krakowie, gdzie wprowadzono zakaz palenia węglem w przydomowych piecach. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak zakaz, powołując się na niezgodność z prawem. Organ ten twierdził wtedy, że razem z zakazem palenia węglem w piecach przydomowych należałoby nałożyć podobny zakaz na elektrociepłownie miejskie. Zgodnie z obecnym zapisem, nie istnieje możliwość kwestionowania uchwały przez sądy administracyjne. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.