Wiadomości OZE Polska w gronie największych węglowych trucicieli Europy 30 listopada 2018 Wiadomości OZE Polska w gronie największych węglowych trucicieli Europy 30 listopada 2018 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Trzy z dziesięciu najbardziej toksycznych europejskich firm produkujących energię znajdują się w Polsce – wynika z raportu „Last Gasp. The coal companies making Europe sick” opublikowanego 20 listopada przez Sandbag. Sytuuje to nas w gronie największych węglowych trucicieli Europy – tuż za Niemcami. Reklama Raport powstał w oparciu o ekspertyzę wykonaną na podstawie modelowania atmosferycznego. Pokazuje ona, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza w każdej ze 103 badanych europejskich spółek węglowych szkodzi zdrowiu publicznemu. Z raportu wynika, że tylko dziesięć firm było odpowiedzialnych z dwie trzecie szkód na zdrowiu wywołanych przez elektrownie węglowe w 2016 roku. Ich wpływ na stan zdrowia społeczeństw przełożył się na 7600 przedwczesnych zgonów, 3320 zdiagnozowanych przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli i 5820 przyjęć do szpitala skutkujących stratami wynikającymi z dwóch milionów nieprzepracowanych dni pracy. Cztery z dziesięciu najbardziej toksycznych firm ma swoje zakłady węglowe na terenie Niemiec. To również kraj spalający najwięcej węgla w Europie. W niechlubnej dziesiątce znajdują się jednak również trzy polskie i trzy czeskie przedsiębiorstwa energetyczne. Sytuuje to Polskę na drugim miejscu w gronie największych węglowych trucicieli Europy. Dzieje się tak, ponieważ węgiel kamienny nadal jest podstawowym paliwem wykorzystywanym do produkcji energii w Polsce. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że 75% ciepła w Polsce produkowano w wyniku spalania węgla. Tymczasem, zgodnie z zapowiedziami ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, do 2050 roku udział węgla kamiennego w miksie energetycznym ma spaść w naszym kraju do 50%. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.