Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uber otwiera swoją siedzibę w historycznym kompleksie przemysłowym w San Francisco

Uber otwiera swoją siedzibę w historycznym kompleksie przemysłowym w San Francisco

Uber otworzył swoją nową siedzibę w San Francisco w opuszczonym kompleksie przemysłowym, gdzie wcześniej rozwijał się przemysł stoczniowy. To ciekawy pomysł na wykorzystanie starych budynków i nadanie im drugiego życia. W Polsce od kilku lat funkcjonuje inicjatywa Drugie Życie Budynków.

Reklama
uber opuszczony budynek
Uber przejął budynek opuszczony od lat
budynek w środku
Do wymiany był cały dach, wszystkie okna, podłoga…

Amerykańskie przedsiębiorstwo Uber za miejsce swojej siedziby wybrało San Francisco, a dokładniej XIX-wieczny kompleks przemysłowy. W zakładzie tym znajdzie się jeden z działów firmy – Grupa Zaawansowanych Technologii. Zajmuje się ona przyszłościowymi projektami dotyczącymi bezzałogowych samochodów, pojazdów latających, laboratorium Lidar, a także koncepcjami rowerów i skuterów Jump. Firma zajęła część zabytkowego molo w dzielnicy Potrero Point w San Francisco o nazwie Pier 70 – największego i nienaruszonego kompleksu przemysłowego. Został on zbudowany pod koniec XIX wieku i przetrwał dwie wojny światowe. Uber wynajął 12 000 m2 powierzchni kompleksu przemysłowego, co opowiadała dwóm blokom miejskim. Obecnie mieszczą się tam biura, sklepy, tereny zielone i jednostki mieszkalne firmy.

 

Pusta przestrzeń stała się miejscem dla innowacji - autonomicznych samochodów
Pusta przestrzeń stała się miejscem dla innowacji – autonomicznych samochodów

 

Odnowiona przez Ubera przestrzeń wciąż ma pełno reliktów przeszłości ;)
Odnowiona przez Ubera przestrzeń wciąż ma pełno reliktów przeszłości 😉

Przestrzeń była niegdyś siedzibą przemysłu stoczniowego (Betlehem Shipbuiling) i spodobał nam się pomysł, aby nasza Grupa Zaawansowanych Technologii rozszerzyła spuściznę transportową. Potrzebowaliśmy dużej przestrzeni, która mogłaby wytrzymać ciężar wielu samochodów i ciężarówek, i która dałaby ogromne możliwości naszym zespołom – mówi Aaron Doubt, dyrektor działu zaawansowanych technologii w Uber.

przestrzeń biurowa uber
Przestrzeń biurowa wciąż ma trochę „zęba”

Głównym problemem kompleksu był jego zły stan techniczny. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci stał opuszczony. Dach pokrywał jedynie połowę obiektu, ściany były bez okien, a podłoga nadawała się do gruntowego czyszczenia. Do przywrócenia ładu i porządku amerykańskie przedsiębiorstwo wynajęło firmę architektoniczną Mary Wong Donn Logan. Jej zadaniem była rewitalizacja obiektu. Sam Mary Wong podaje, że ponad 100-letni budynek był narażony na działanie natury, deszczu i żywiołów, przez co jego mury były bardzo zniszczone. W związku z tym, że teren nie posiadał schronów, w wypadku trzęsień ziemi w pierwszej kolejności zostały one zamontowane. Dodatkowo wzmocniono konstrukcję o kolumny i metalowe klamry. Ze względu na wartość historyczną molo Pier 70 znajduje się w krajowym rejestrze i zapis ten zobowiązuje do zachowania oryginalnych elementów architektury.

– Na szczęście stare budynki są pełne wspaniałego szkieletu architektonicznego, wspaniałego potencjalnego światła naturalnego ze świetlików i okien, a także ikonicznych dźwigów w sporych rozmiarach, które umożliwiły wstawienie antresoli, mostów i schodów – wyjaśnia Wong.

W Polsce od kilku lat funkcjonuje inicjatywa Drugie Życie Budynków promująca modernizację użytkowanych niegdyś obiektów. Celem tej inicjatywy jest rozwój miast, wzbogacenie okolicy i nadawanie nowej funkcji budynkom. Doskonałym przykładem takiej rewitalizacji może być zabytkowy Młyn Maria we Wrocławiu, który w styczniu tego roku został przekształcony z funkcji zabytkowej na mieszkalno-usługową. Z kolei w Katowicach w wieżowcu i zarazem dawnym budynku PKP powstanie obiekt komercyjny. A w Warszawie w miejscu dawnej fabryki Polleny będzie Bohema, czyli obiekt łączący funkcje mieszkaniową, usługową, handlową, biurową, kulturalną i społeczną.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.