Wiadomości OZE Ekologiczne organizacje chcą zakazu palenia węglem w Warszawie 03 czerwca 2019 Wiadomości OZE Ekologiczne organizacje chcą zakazu palenia węglem w Warszawie 03 czerwca 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Aktywiści z Warszawy Bez Smogu, Smoga Wawerskiego i Warszawskiego Alarmu Smogowego wystosowani petycję do rady miasta Warszawy i Sejmiku Województwa Mazowieckiego o wprowadzenie zakazu spalania węgla w gospodarstwach domowych i zakazu palenia w kominkach w dniach smogowych. Chcą, aby zmiany wprowadzono na początku 2023 roku. Reklama Ekologowie uważają, że wdrożenie – za niecałe cztery lata – ustawy antysmogowej, która obejmie zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, nie rozwiąże problemu do końca. O co chodzi? Ustawa antysmogowa to wciąż za mało? W myśli litery prawa w 2023 roku do użycia dopuszczone będą jedynie kotły na węgiel i drewno spełniające europejskie normy lub kotły gazowe/pompy ciepła. Według aktywistów z Warszawy Bez Smogu, Smoga Wawerskiego i Warszawskiego Alarmu Smogowego ograniczenia nie wpłyną na oczyszczanie powietrza w stopniu zadowalającym, ponieważ nawet wtedy poziom stężenia rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu będzie przekraczał dopuszczalne normy. – Spalanie węgla i drewna jest główną przyczyną smogu w stolicy w sezonie grzewczym. Zmiana sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych sprawi, że zimowe zanieczyszczenie powietrza w Warszawie znacząco się zmniejszy. Zimą w dzielnicach domów jednorodzinnych w Warszawie powietrze często nie nadaje się do oddychania – wyjaśnia Monika Daniluk z Warszawy Bez Smogu. Dlatego organizacje ekologiczne wzorem Poznania chcą zakazać także palenia w kominku w dniach smogowych. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.