Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

10 groszy za każdą plastikową butelkę wprowadzaną na rynek?

10 groszy za każdą plastikową butelkę wprowadzaną na rynek?

W Ministerstwie Środowiska wciąż trwają dyskusje na temat wprowadzenia systemu kaucyjnego za plastikowe butelki. Resort nie wyklucza takiego rozwiązania. Wciąż jednak jest więcej niewiadomych niż wiadomych. O co tak naprawdę chodzi?

Reklama

O wprowadzeniu systemu kaucyjnego na butelki z tworzywa sztucznego mówi się w Polsce już od pewnego czasu. Niedawno oliwy do ognia dolał minister Henryk Kowalczyk, który w wywiadzie dla „Super Expressu” oznajmił, że każda wprowadzana na rynek plastikowa butelka będzie obłożona kaucją w wysokości ok. 10 groszy. Zaraz po tym rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka sprostował informacje, podając, że wspomniane „10 groszy”, to nieustalona i niezatwierdzona kwota, tylko liczba podana dla przykładu. Nie można więc traktować jej na poważnie. Co w takim razie na pewno wiemy?

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym już niedługo

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym ma być przedstawiony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Prace legislacyjne ruszą w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku. Mogą przypaść na okres wyborów parlamentarnych. Oby decyzje były poparte rozsądkiem, a nie kampanią.

Oczywiście wprowadzenie systemu kaucyjnego jest potrzebne i Polsce, i środowisku naturalnemu. Wdrażanie ustawy będzie się jednak wiązało nie tylko z wysokimi kosztami, ale także rozbudowaną logistyką i potrzebą rozbudowy infrastruktury, co wymaga czasu. Dla przykładu w Niemczech funkcjonują specjalne sortownie odpadów, które selekcjonują butelki pod kątem konkretnych producentów. Już wcześniej resort zlecił analizę, z której wynika, że koszty implementacji i funkcjonowania systemu w okresie pięciu lat mogą sięgnąć nawet 24 mld złotych.

Jedno jest pewne: jeśli czas legislacji nastąpi w gorącym okresie przedwyborczym, można spodziewać się szumnych rewelacji i zapowiedzi. Oby jednak zmiana była faktycznie dobra, co w tym wypadku oznacza szczegółowe przygotowanie i dopracowanie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.