Polska Recyklomaty w Warszawie znów dostępne 08 lutego 2020 Polska Recyklomaty w Warszawie znów dostępne 08 lutego 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Recyklomaty pojawiły się w Warszawie w ubiegłym roku i okazały się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie zwracali butelki i puszki w zamian za nagrody. Urządzenia były jednak awaryjne i wymagały wymiany. Niedawno automaty znów stanęły w stolicy. Reklama Nowe recyklomaty – gdzie można z nich korzystać? Postawienie recyklomatów w Warszawie okazało się dużym sukcesem. Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, w pierwszej odsłonie projektu mieszkańcy zebrali ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek. Niestety nie przewidziano awaryjności urządzeń. Poprzednie recyklomaty zbyt często ulegały awarii, dlatego miasto postanowiło zmienić producenta. O ich wyglądzie zdecydowali warszawiacy w drodze internetowego głosowania. Postawiono na szatę przedstawiającą panoramę stolicy. Lista automatów: Białołęka (ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu), Bielany (ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany), Mokotów (ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20), Ochota (pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich), Praga-Południe (ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe), Praga-Północ (ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu wielopoziomowym), Śródmieście (pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii), Ursynów (al. KEN 61 przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów),Żoliborz (ul. Marii Kazimiery 1, ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji). Dobra wymiana – ciekawe granty za odpady W recyklomatach należy umieszczać butelki (szklane i plastikowe) oraz aluminiowe puszki. W zamian można otrzymać takie nagrody, jak zniżka na kawę, bilety do kina, teatru, parku trampolin czy naturalne kosmetyki. Źródło: portalkomunalny.pl Fot. główna: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.