Ruszyła gazyfikacja śląskiej gminy Gaszowice

Polska Spółka Gazownictwa wybuduje na terenie gminy Gaszowice kilkadziesiąt kilometrów gazociągu. Podejmowane działania to jeden ze sposobów walki z tzw. niską emisją, czyli zanieczyszczeniami powietrza na wysokości do 40 metrów. 

Gaszowice to gmina, w której zanieczyszczenie powietrza należy do najwyższych w Polsce. Pod koniec stycznia samorząd podpisał umowę z Polską Spółką Gazownictwa na budowę gazociągu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

To jeden ze sposobów walki z tzw. niską emisją. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, powinna z końcem 2021 roku zostać zastąpiona ekologicznymi źródłami ciepłamówi Paweł Bugdol, wójt gminy Gaszowice.

Gazyfikacja na Śląsku rozpoczęła się już w zeszłym roku. Wtedy PSG wybudowała sieć gazową w Czernicy przy ulicy Starej, w tym roku do sieci zostaną podpięte kolejne dwie ulice – Wolności i Powstańców.

Starania w sprawie gazyfikacji trwały kilkanaście miesięcy i jest to jeden ze sposobów walki z niską emisją. Zgodnie z ustaleniami docelowo zgazyfikowane zostaną wszystkie sołectwamówi wójt Bugdol. 

Teraz gazyfikowane mają być trzy kolejne miejscowości: Gaszowice, Szczerbice i Piece. Projekt dla sołectwa Gaszowice jest już gotowy, natomiast pozostałych dwóch wsi przygotowanie projektu budowy gazociągu powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jego opracowywanie potrwa jednak niemal trzy lata.

Zgodnie z harmonogramem planujemy ją [gazyfikacje – red.] zakończyć w 2023 roku informuje Artur Michniewicz, rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa. Łącznie w tych miejscowościach firma wybuduje ok. 32,5 km sieci gazowej.

Źródło: regiony.rp.pl