Polska Ruszyła gazyfikacja śląskiej gminy Gaszowice 08 lutego 2020 Polska Ruszyła gazyfikacja śląskiej gminy Gaszowice 08 lutego 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Polska Spółka Gazownictwa wybuduje na terenie gminy Gaszowice kilkadziesiąt kilometrów gazociągu. Podejmowane działania to jeden ze sposobów walki z tzw. niską emisją, czyli zanieczyszczeniami powietrza na wysokości do 40 metrów. Reklama Nowy gazociąg na Śląsku Gaszowice to gmina, w której zanieczyszczenie powietrza należy do najwyższych w Polsce. Pod koniec stycznia samorząd podpisał umowę z Polską Spółką Gazownictwa na budowę gazociągu. – To jeden ze sposobów walki z tzw. niską emisją. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, powinna z końcem 2021 roku zostać zastąpiona ekologicznymi źródłami ciepła – mówi Paweł Bugdol, wójt gminy Gaszowice. Gazyfikacja na Śląsku rozpoczęła się już w zeszłym roku. Wtedy PSG wybudowała sieć gazową w Czernicy przy ulicy Starej, w tym roku do sieci zostaną podpięte kolejne dwie ulice – Wolności i Powstańców. – Starania w sprawie gazyfikacji trwały kilkanaście miesięcy i jest to jeden ze sposobów walki z niską emisją. Zgodnie z ustaleniami docelowo zgazyfikowane zostaną wszystkie sołectwa – mówi wójt Bugdol. Teraz gazyfikowane mają być trzy kolejne miejscowości: Gaszowice, Szczerbice i Piece. Projekt dla sołectwa Gaszowice jest już gotowy, natomiast pozostałych dwóch wsi przygotowanie projektu budowy gazociągu powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jego opracowywanie potrwa jednak niemal trzy lata. – Zgodnie z harmonogramem planujemy ją [gazyfikacje – red.] zakończyć w 2023 roku – informuje Artur Michniewicz, rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa. Łącznie w tych miejscowościach firma wybuduje ok. 32,5 km sieci gazowej. Źródło: regiony.rp.pl Fot. główna: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.