OZE 1,3 mld dofinansowania na zeromisyjne autobusy 23 września 2020 OZE 1,3 mld dofinansowania na zeromisyjne autobusy 23 września 2020 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Minister Klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że od początku 2021 roku samorządy będą mogły wnioskować o dotacje na zakup zeroemisyjnych autobusów. Budżet projektu będzie wynosił 1,3 mld złotych, co umożliwi kupno 500 takich pojazdów. Reklama Duże miasta tylko z bezemisyjną komunikacją Założenia Ministra są śmiałe. Projekt ma być intensywnie wdrażany, bo zgodnie z opracowaną strategią długofalową do 2025 roku miasta powyżej 100 000 mieszkańców mają kupować już tylko bezemisyjne środki transportu publicznego. Celem tej zmiany będzie widoczna redukcja CO2 z mocy energetycznych opartych na węglu. Wszystko te założenia zawiera projekt PEP2040, czyli strategia polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Ministerstwo Klimatu: Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku Co jeszcze zakłada PEP2040 Strategia uwzględnia wzrost udziału energii odnawialnej i jądrowej. Przewiduje również skupienie się na alternatywnych źródłach energii (wodór, prąd), które mają w transporcie zastąpić ropę i benzynę. Wszystkie zapisy są oparte na wytycznych Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z nimi za cztery lata połowa miejskich autobusów ma mieć napęd elektryczny, a do 2035 już 75 %. Kto dostanie dofinansowanie O dotację mogą starać się wszystkie samorządy na określonych przez ustawę warunkach. W pierwszej fazie programu dofinansowanie będzie pokrywać 80% kosztów kwalifikowanych. W 2023 roku kwota ta zmniejszy się do 60%. Wsparcie finansowe będzie degresywne, będzie ono malało do 2023 roku. Przyczyną zastosowania tego mechanizmu jest to, że program, oprócz celów ekologicznych, ma też w pierwszej fazie pomóc gospodarce w odbudowie po kryzysie związanym z koronawirusem, który skokowo obniżył przychody samorządów- powiedział Minister Kurtyka. W przypadku autobusów napędzanych wodorem, przez cały okres trwania programu można starać się o 90% zwrotu z inwestycji. Zgodnie z najnowszymi danymi, na ten moment po polskich drogach porusza się 269 autobusów niskoemisyjnych, z czego najwięcej w Warszawie, Zielonej Górze, Krakowie i Jaworznie. Zaproponowane zmiany mogą znacznie przyczynić się do wzrostu ich ilości. Źródło: pap.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.