Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Northland Power z Kanady wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

energia wiatrowa

Northland Power z Kanady wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

PKN Orlen i Northland Power z Kanady będą współpracować na rzecz rozwoju polskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Projekt obejmie przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Rozpoczęcie prac planowane jest na 2023 rok, natomiast obiekt będzie oddany do użytku w 2026 roku. 

Reklama

Orlen do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną

Przedmiotem partnerstwa będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW. Northland Power obejmie w niej 49% udziałów. 

Umowa będzie obowiązywać przez 35 lat, a następnie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Obecnie umowa ma charakter warunkowy. Dopiero gdy uzyska zgodę urzędu antymonopolowego, będzie możliwe sfinalizowanie transakcji. 

Spółka z Kanady notowana na giełdzie w Toronto

Kanadyjska spółka ma ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu, realizacji i zarządzaniu inwestycjami energetycznymi. 

Northland Power posiada nisko- i zeroemisyjne aktywa energetyczne na czterech kontynentach. Jej eksploatowane moce wytwórcze wynoszą łącznie 2,6 GW. Z kolei w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania jest kolejne 1,4 GW mocy. 

Kanadyjską spółkę zalicza się do 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jest również deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie. Northland Power realizuje też obecnie kilka projektów w Azji. 

Farma wiatrowa w okolicach Łeby

PKN Orlen prowadzi prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej poprzez spółkę Baltic Power. Posiada ona koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Obszar budowy zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby. Jego powierzchnia wynosi ok. 131 km kw. 

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.