Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że nabór wniosków do kolejnej edycji “Mojego Prądu” rozpocznie się 1 lipca 2021 roku. Jak zareagowała branża? Dostawcy fotowoltaiki są zgodni – rządowe dotacje przyspieszą rozwój odnawialnych źródeł energii.
Nowe zasady przyspieszą rozwój branży
Trzecia edycja przewiduje rozszerzenie zakresu dofinansowania o ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła czy inteligentne systemy zarządzania energią. Eksperci są zgodni, że nowe zasady mogą pozytywnie wpłynąć na branżę.
– Program w nowej odsłonie pomoże nie tylko w rozwoju branży, ale także nowych produktów tj. magazynów energii czy pomp ciepła, które stanowią naturalną kontynuację rozwoju samej instalacji dla domu, aby stał się on jeszcze bardziej niezależny energetycznie i ciepłowniczo – tłumaczy Michał Skorupa, prezes zarządu FOTON Technik.
Dofinansowanie z programu “Mój Prąd” będzie przeznaczone dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby.
– Jesteśmy przekonani, że to właśnie zielona energia jest jest przyszłością dla całej branży elektrotechnicznej. Fotowoltaika, pompy ciepła, automatyka budynkowa, magazyny energii, ładowarki do aut elektrycznych, kotły grzewcze – obszary te będą bardzo szybko zyskiwały na znaczeniu i uzupełniały się wzajemnie – komentuje Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno S.A.
Większe wykorzystanie dostępnej energii
Arleta Czekaj-Kwiecień, dyrektor sprzedaży w Columbus, uważa, że inteligentne systemy zarządzania energią pozwolą na pełniejsze wykorzystanie zgromadzonej energii. Będzie to prowadzić do jeszcze większego rozwoju całej branży, przyspieszy rozwój elektromobilności i zmniejszy wykorzystanie paliw kopalnych.
– Połączenie dofinansowania z autokonsumpcją wytworzonego prądu to świetne posunięcie. Montaż paneli fotowoltaicznych to absolutnie pierwszy krok do tego, aby nasze domy stały się samowystarczalne i ekologiczne. Pierwsze dwie odsłony programu “Mój Prąd” promowały wykonanie tego kroku – mówi Arleta Czekaj-Kwiecień, dyrektor sprzedaży w Columbus. – Nadszedł czas na kolejne etapy. Magazyn energii to świetne rozwiązanie, które umożliwia konsumpcję 100% prądu wytworzonego z przydomowej elektrowni słonecznej. Cena dobrego magazynu energii wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami instalacji jest nadal wysoka, zatem pomoc państwa spowoduje, że stanie się dostępna dla większości z nas.
Sukces programu “Mój Prąd”
Rządowy program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet drugiej edycji o wartości 1,1 mld zł został całkowicie wyczerpany. Dzięki temu wsparcie finansowe trafiło do 220 tysięcy prosumentów.
– Niezmiennie program cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród naszych klientów. Otrzymuje bardzo dużo zapytań o nowy program i o możliwości skorzystania z niego. Wszyscy cierpliwie czekamy na finalne decyzje. Naszym klientom gwarantujemy pomoc w zakresie zebrania dokumentacji i składania wniosków na dostępne dotacje – mówi Michał Skorupa.
Program przyczynił się również do popularyzacji fotowoltaiki w Polsce.
– W imieniu klientów spełniających warunki programu, składaliśmy wnioski o dotacje. Dotacja skracała czas zwrotu o ok. rok, w połączeniu z ulgą termomodernizacyjną czas zwrotu oscylował w okolicach 5 lat – wyjaśnia Arleta Czekaj-Kwiecień, i dodaje: – Jeśli dotacja rządowa wspiera jakiś produkt, klienci traktują go jako dobry i ważny. Dostępność oraz szybkość wypłat w ramach Mojego Prądu spowodowała, że Polacy go naprawdę polubili.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.