Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żabka inwestuje miliony w fotowoltaikę i testuje elektrycznego tira

Żabka inwestuje miliony w fotowoltaikę i testuje elektrycznego tira

Żabka inwestuje miliony w fotowoltaikę i testuje elektrycznego tira

DB Energy podpisało z Żabka Polska umowę o wartości 16 mln zł. Przewiduje ona kompleksową realizację prac związanych z budową instalacji fotowoltaicznej. Od 26 lipca sieć sklepów rozpoczęła też testy elektrycznego pojazdu ciężarowego Scania 25P.

Reklama

Żabka inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne 

Żabka inwestuje we własne źródła energii z powodu niestabilnej sytuacji energetycznej na świecie oraz wysokich cen energii. Umowa o wartości 16 mln zł dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z wysokosprawnymi jednostkami kogeneracyjnymi oraz instalacjami absorpcji i nagrzewnic w nowo wybudowanym Centrum Logistycznym w Małopolu koło Radzymina. Wdrożone rozwiązanie ma zapewnić zakładowi bezpieczeństwo energetyczne.

Projekt zakłada zastosowanie technologii trigeneracji, która oprócz wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, pozwala wykorzystać energię cieplną, uzyskaną z przemian termodynamicznych także w celu wytworzenia energii chłodniczej. 

Żabka Polska już dziś reaguje na sytuację związaną z wysokimi cenami energii i podejmuje działania, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne firmie, zwłaszcza że nowopowstały magazyn zlokalizowany jest w dużej odległości od istniejącej infrastruktury energetycznej. Co więcej, inwestycja umożliwi Żabka Polska skorzystanie z dodatkowych systemów wsparciakomentuje Dominik Brach,  wiceprezes firmy DB Energy.

Największą w Polsce sieć franczyz typu convenience zaczęła także testy elektrycznego pojazdu ciężarowego.

Żabka testuje elektrycznego tira

Scania 25P B4X2NB to elektryczny pojazd ciężarowy o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 19 ton. Zeroemisyjny napęd elektryczny pozwala na pokonanie jednorazowo do 250 km. Samochód posiada pakiet 9 baterii o całkowitej pojemności 300 kWh, których naładowanie zajmuje mniej niż 100 minut. Ponadto baterie są ładowane podczas jazdy w wyniku rekuperacji.

Wraz z pojazdem Żabka otrzyma także od Scania mobilną ładowarkę DC Plug Charger Go, opracowaną przez firmę Ekoenergetyka-Polska S.A. Ładowarka może być wykorzystywana do ładowania wszystkich pojazdów elektrycznych (150-1000V) i posiada funkcję regulacji mocy ładowania.

– Przeciwdziałanie zmianom klimatu to wyzwanie globalne. Z tej perspektywy szczególnie istotne jest budowanie efektywnych partnerstw na rzecz walki z tym zjawiskiem, czego przykładem jest podjęcie współpracy z kolejnym liderem rozwiązań transportowych. To nasz kolejny krok mający na celu ochronę środowiska i zmniejszenie śladu węglowego, co jest niezmiernie ważne na obszarach miejskich oraz w regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza – takich jak Warszawa i jej okolice, gdzie pojazd będzie testowany przez najbliższe dwa tygodnie mówi Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

źródło i zdj. główne – mat. prasowe DB Energy/ Żabka Polska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.