“Dotacja jest dla Ciebie, nie dla Wykonawcy” – czytamy na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl w tekście ostrzegającym beneficjentów programu przed nieuczciwymi praktykami. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać przy pozyskiwaniu dotacji na termomodernizację domu?
Spis treści
Rekordowy program i ryzyko nierzetelnych umów
“Czyste Powietrze”, to największy program antysmogowy w Polsce. Do 15 marca bieżącego roku złożono w ramach niego ponad 807 tysięcy wniosków o dofinansowania na ponad 24,5 miliarda złotych. Tylko w jednym tygodniu, 8-15 marca 2024, dostarczono ponad 6 tysięcy wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 383 miliony złotych.
Bez wątpienia jest to program, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Niestety, nie tylko w środowisku rzetelnych i uczciwych wykonawców. Jak nie dać się oszukać przy pozyskiwaniu dotacji? Oto kilka praktycznych porad.
Bądź uważny w wyborze dostawcy
Portal czystepowietrze.gov.pl udostępnił poradnik składający się z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy realizacji dotacji lub w trakcie składania wniosku.
Kluczowym aspektem jest wybór rzetelnego dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Pamiętaj, aby sprawdzić, jak długo dana firma działa na rynku i ile posiada udanych realizacji na koncie.
– Dziesiątki tysięcy realizacji dają bezpieczeństwo i pewność wykonawstwa. Uważaj na podmioty, które niedawno powstały i mają mało pracowników – ostrzega Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.
Uważaj z podpisywaniem pełnomocnictwa
Podobnie w kwestii pełnomocnictwa. Jego podpisanie względem innej osoby skutkuje nadaniem mu prawa do dysponowania przyznaną dotacją.
– Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty – podkreślono na stronie czystepowietrze.gov.pl.
Pełnomocnictwo jest bardzo ważne w uzyskaniu zaświadczenia o dochodach lub procesowania wniosku o dotację, jednak musi to być rzetelna firma, której wiarygodność można potwierdzić.
Nie daj się nabrać na te wyłudzenia
Coraz częściej dowiadujemy się o wątpliwych pod kątem prawnym praktykach różnych podmiotów obecnych na rynku. Swoją szczególną uwagę zwróć na firmy oferujące pokrycie VATu przez fundacje. Jeśli handlowiec oferuje w ramach umowy taki mechanizm, powinna ci się zapalić czerwona lampka. Zdarza się, że taki zabieg oferują firmy wyłudzające dotacje. Część z pozyskanych środków przelewają na konto fundacji, która następnie im je zwraca.
Skorzystaj ze sprawdzonych urządzeń
Przy wyborze urządzenia sugeruj się listą Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Początkiem marca donosiliśmy, że na tamten moment zostało z niej wycofanych 45 pomp ciepła powietrze/woda oraz 41 gruntowych pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.
Lista jest nadal w trakcie aktualizacji. Aby dane urządzenie mogło się na niej znaleźć, musi najpierw spełnić szereg wymogów, w tym specjalistyczne badania w akredytowanym laboratorium na terenie UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Dobierz ciepło zgodnie ze stanem budynku. Unikniesz wysokich kosztów
Zainstalowanie jedynie nowego systemu grzewczego w budynku, który wymaga termomodernizacji, może prowadzić do znacznego wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem w trakcie sezonu grzewczego. Z tego względu w pierwszej kolejności upewnij się, że twój budynek został właściwie ocieplony.
Pamiętaj, zawsze sprawdzaj i dokładnie czytaj umowy i zobowiązania przed ich zawarciem.

Źródło tekstu i zdjęć: czystepowietrze.gov.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.