Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce zakład recyklingu OZE

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce zakład recyklingu OZE

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce zakład recyklingu OZE

Pierwszy w Polsce zakład dedykowany pełnemu recyklingowi urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE uruchomi w drugim kwartale 2024 roku spółka 2loopTech S.A. Polska firma powiększa zespół i zapowiada ekspansję międzynarodową.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Opracowana przez 2loopTech S.A. i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie innowacyjna technologia recyklingu paneli PV pozwala na prawie 100% odzyskiwanie surowców ze zużytych paneli fotowoltaicznych. Obecnie spółka uruchamia w Łodzi zakład recyklingu, w którym docelowo będzie przerabiać około 100 000 sztuk paneli rocznie.

– W II kwartale planujemy montaż linii do recyklingu paneli i rozruch testowy. Decyzja środowiskowa pozwala nam na przerób 2000 ton paneli rocznie – mówi Maciej Tora, prezes zarządu 2loopTech S.A. – Osiągnięcie pełnych mocy przerobowych planujemy na IV kwartał. Po wdrożeniu opracowywanych rozwiązań wykorzystujących w procesie technologicznym sztuczną inteligencję, chcemy wystąpić o pozwolenie na recykling 8 tysięcy ton – dodaje.

Z raportu analityków Research&Markets wynika, że wartość rynku recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej sięga obecnie 50 mld dolarów, a wskaźnik CAGR w najbliższych latach wyniesie 19%. Mimo że Polska jest w technologicznej awangardzie recyklingu urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE, boom na utylizację paneli PV dopiero przed nami.

Zakład w Łodzi będzie pierwszym i jedynym zakładem w Polsce w pełni dedykowanym do pełnego recyklingu paneli PV. Pozwoli na zaspokojenie potrzeb rodzimego rynku, jednak 2loopTech S.A. zapowiada ekspansję za granicę. Do zespołu spółki dołączył niedawno Piotr Szmitd, wieloletni dyrektor zarządzający polskim oddziałem Villeroy&Boch, odpowiedzialny w 2loopTech za rozwój w kraju i ekspansję na rynki międzynarodowe. 

– Zapotrzebowanie na utylizację paneli PV w Europie dynamicznie rośnie z roku na rok – mówi Piotr Szmidt, wiceprezes 2loopTech S.A. – Nasz zakład pozwoli na przerabianie również paneli z Niemiec czy Republiki Czeskiej. Dodatkowo już teraz dostosowujemy naszą technologię do następnych generacji paneli – dodaje.

Obecnie ok. 95% zainstalowanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, więc ich ogniwa fotowoltaiczne są wykonane z półprzewodników krzemowych. W wyniku recyklingu ze zużytych lub uszkodzonych instalacji można odzyskać cenne surowce – poza krzemem są to także aluminium czy szkło, również metale szlachetne, np. srebro, które z powrotem trafią na rynek.

Źródło: informacja prasowa – 2loopTech

Fot. Canva (sematadesign; ecoenergiafutura)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.