Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Sanoku domy ogrzeje… wodór. Wyjątkowe plany władz miasta

W Sanoku domy ogrzeje… wodór. Wyjątkowe plany władz miasta

W Sanoku domy ogrzeje… wodór. Wyjątkowe plany władz miasta

23 marca odbyła się prezentacja planowanej transformacji ciepłowni w Sanoku (woj. podkarpackie). Przedsięwzięcie, prowadzone przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) i realizowane przez pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową, ma na celu kompleksową transformację lokalnego systemu ciepłowniczego w kierunku zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego.

Reklama

Na Podkarpaciu będzie produkowany zielony wodór

Prezentacja przedsięwzięcia przyniosła mieszkańcom pozytywne wieści. Potwierdziła techniczną wykonalność projektu, obejmującego między innymi wymianę źródeł ciepła na nisko- i zeroemisyjne oraz produkcję wodoru odnawialnego. Za realizację koncepcji odpowiadają renomowane firmy technologiczne i inżynieryjne oraz doradcze.

Jednym z elementów transformacji jest produkcja wodoru z elektrolizy, zasilanej energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych. Wodór ten będzie sprzedawany przez miasto na potrzeby przemysłu, a w przyszłości może posłużyć jako paliwo dla transportu miejskiego. Ciepło generowane przez elektrolizery posłuży do zaspokojenia większości potrzeb grzewczych Sanoka przez znaczną część roku.

– Zaprezentowane szczegóły techniczne projektu “HydroSanok” są kamieniem milowym na naszej drodze do stania się liderem w dziedzinie zrównoważonej energetyki. Jestem niezmiernie dumny, że Sanok przyjmuje rolę pioniera, pokazując, jak z zaangażowaniem i innowacyjnym podejściem można realizować przedsięwzięcie, które nie tylko chroni nasze środowisko, ale i gwarantuje stabilność oraz bezpieczeństwo energetyczne. To wszystko osiągamy bez wpływu na budżet miasta, korzystając ze wsparcia naszych partnerów inwestycyjnych. Przedstawione informacje jasno pokazują, że “HydroSanok” to nie tylko wizja, ale realny plan na przyszłość – mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Energia z wodoru ogrzeje sanockie domy

Inwestycja obejmuje również budowę nowoczesnych magazynów energii, co pozwoli na efektywne wykorzystanie prądu. Dzięki temu Sanok będzie mógł oferować mieszkańcom stabilne i przystępne cenowo dostawy ciepła, jednocześnie redukując swoją zależność od paliw kopalnych. Nowa infrastruktura, w tym kocioł elektrodowy, zagwarantują miastu elastyczność w dostarczaniu ciepła zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, szczególnie w okresach zimowych. To krok naprzód w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej miasta.

Dodatkowo projekt zakłada inteligentne wykorzystanie zasobów wodnych – produkcja wodoru w procesie elektrolizy będzie zużywać tylko 0,95% wody sieciowej, a prawie połowa wrócido systemu uzdatniania.

– Projekt “HydroSanok” to nasza odpowiedź na wyzwania stawiane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu „Fit for 55”. Jesteśmy przekonani, że jest to kluczowe przedsięwzięcie nie tylko dla naszego miasta, ale również dla lokalnych samorządów w całej Polsce, które stają przed zadaniem przekształcenia swoich systemów energetycznych w zgodzie z rygorystycznymi regulacjami unijnymi. Dzięki współpracy i zaangażowaniu, “HydroSanok” pokazuje, jak można efektywnie spełnić te wymogi, wykorzystując sprawdzone technologie, połączone w innowacyjny, koherentny system energetyczny – podkreśla Krzysztof Jarosz, prezes SPGK.

Sanok to nie jedyny polski samorząd, który sięga po energię zielonego wodoru. W listopadzie donosiliśmy o podpisaniu umowy na projekt osiedla ogrzewanego w ten sposób w mieście Śrem (woj. wielkopolskie).

– Więcej o śremskim osiedlu wodorowym można przeczytać tu: Powstanie pierwsze polskie osiedle ogrzewane wodorem. Umowa została podpisana

Źródło: informacja prasowa – Staropolsky.pl

Fot. Staropolsky.pl, Canva (pcess609)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.