Adygeja wzbogaci się o kolejne farmy fotowoltaiczne

Adygeja wzbogaci się o kolejne farmy fotowoltaiczne

Agencja informacyjna REGNUM w ubiegłym tygodniu poinformowała o rozpoczęciu prac budowlanych przy dwóch kolejnych farmach fotowoltaicznych, które powstaną w autonomicznej republice Adygei, na południu europejskiej części Rosji.

Fotowoltaika w Rosji

Informacja pochodzi od władz republiki w Majkopie. Prace rozpoczęły się planowo, a ich zakończenie przewidziane jest na koniec pierwszego kwartału 2020 r. Łącznie moc obu farm wynosić ma 8,9 MW, a produkowana przez nie energia elektryczna zasili pobliskie miasta.

Pierwsza z farm, która położona jest pomiędzy osiedlami Adygejsk i Chanskajao osiągnie moc 4 MW. Druga, nazywana „Szowgenowską Elektrownią”, o mocy 4,9 MW będzie zlokalizowana w aule Mamheg.

Realizatorem obu inwestycji jest jeden z rosyjskich potentatów na rynku fotowoltaiki, spółka „Hevel”. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez służby prasowe spółki oba obiekty zostały bez uwag zaakceptowane przez władze republiki oraz przez rząd federalny, który współfinansuje ich powstanie. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Spółka zapowiada, że inwestycja zostanie zakończona i oddana do użytku najpóźniej w marcu 2020 roku, co wynika m.in. z bardzo korzystnego klimatu w regionie – ciepłe i suche zimy pozwalają na prowadzenie prac budowlanych bez przeszkód. Podkreśla się też, że dzięki dużej ilości dni słonecznych w Adygei, które w skali roku przekraczają 250 dni, obiekty będą cieszyć się bardzo dużą wydajnością. 

Obie inwestycje są kolejnym etapem modernizacji sektora energetycznego, którego ramowy plan powstał jeszcze w 2018 r., w ramach Forum Inwestycyjnego w Soczi. 

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.