Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

AI w rolnictwie? Tak! Ciekawa inicjatywa Polaków nagrodzona w San Francisco

AI w rolnictwie? Tak! Ciekawa inicjatywa Polaków nagrodzona w San Francisco

Platforma Scramjet Cloud, oparta na infrastrukturze OVHcloud, została uhonorowana nagrodą Devies Awards w kategorii Systems Integration podczas prestiżowej gali Developer Week 2024 w San Francisco. Wyróżnienie potwierdza innowacyjność i skuteczność rozwiązań AI tworzonych oraz wdrażanych przez polskie firmy w coraz bardziej zróżnicowanych sektorach gospodarki. Także w rolnictwie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Biznes a sztuczna inteligencja

Polskie przedsiębiorstwa chętnie sięgają po narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Jak wynika z badania EY Polska oraz Cube Research „Jak polskie firmy wdrażają AI”, już 20% firm zakończyło proces wdrażania rozwiązań AI, a kolejne 42% jest w trakcie jego realizacji. Najważniejszym czynnikiem motywującym firmy w Polsce do korzystania ze sztucznej inteligencji jest usprawnienie i automatyzacja procesów wewnętrznych (40%) oraz możliwość lepszego dotarcia do klientów (34%). 

Rodzime firmy, wybierając narzędzia AI, skupiają się głównie na rozwiązaniach z obszaru obsługi klienta (50%), sprzedaży (40%) oraz IT (37%). Sztuczna inteligencja ma jednak potencjał zastosowania w każdej branży. Udowodnił to zespół polskiego startupu Scramjet, który na infrastrukturze firmy OVHcloud, europejskiego lidera chmury, zbudował platformę Scramjet Cloud Platform (SCP). Jej przewaga polega m.in. na uniwersalności zastosowań, można ją z powodzeniem wykorzystać w różnych branżach. 

Platforma SCP sprawdza się m.in. w rolnictwie oraz wspiera inkluzywność poprzez automatyczne tłumaczenie języka migowego. Została doceniona podczas gali Devies Awards, która obyła się w ramach Developer Week 2024 w San Francisco 21 lutego 2024 roku, zwyciężając w kategorii Systems Integration. Nagroda Devies to szczególne wyróżnienie dla programistów, inżynierów oprogramowania i profesjonalistów z branży IT, która jest przyznawana w uznaniu za doskonały design, inżynierię oraz technologiczne innowacje w 31 różnorodnych kategoriach.

– Nasza infrastruktura już odgrywa istotną rolę w dziedzinie AI, napędzając innowacyjne projekty cyfrowych twórców. To olbrzymia satysfakcja móc obserwować, jak nasze rozwiązania wspierają śmiałe wizje Scramjet, co cieszy, tym bardziej że innowacyjna platforma Scramjet Cloud Platform, a także zaangażowanie i wysiłek zespołu zostały docenione przez ekspertów z Doliny Krzemowej podczas prestiżowego Developer Week 2024 – komentuje Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud.

AI w rolnictwie – jak z niego korzystać?

Zostańmy przy temacie rolnictwa. Jakie zastosowanie znajduje sztuczna inteligencja w tym sektorze? Scramjet Cloud Platform ma usprawnić pracę rolników poprzez płynną integrację danych z dronów. Dzięki temu rozwiązaniu dane są przesyłane bezpośrednio do chmury w czasie rzeczywistym, eliminując konieczność manualnego ich pobierania z kart SD. Platforma oferuje zautomatyzowany transfer danych oraz analizę AI w chmurze, umożliwiając prognozowanie plonów i podejmowanie trafniejszych decyzji.

– Drony wyposażone w kamery i czujniki dostarczają kluczowych informacji m.in. o stanie gleby, rozwoju roślin i warunkach środowiskowych. Tradycyjne metody nagrywania wideo na kartach SD sprawiają, że proces pozyskiwania danych jest uciążliwy. Wymaga ręcznego pobierania danych, co wpływa na opóźnione analizy i ogranicza skalę możliwych działań” – mówi Alicja Grużdź, CTO w Scramjet.

Platforma SCP integruje się z systemami ERP, co przekłada się na oszczędność czasu, redukcję kosztów oraz możliwość podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym. Scramjet Cloud Platform zapewnia także decyzje oparte na aktualnych danych oraz skalowalność, co sprawia, że jest kluczowym narzędziem dla firm działających w branży AgriTech.

Źródło: informacja prasowa pap media

Fot.: canva.com/@artushfotoinfo, @pexels

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.