Akcja #zostańwdomu ma roślinną odsłonę

Akcja #zostańwdomu zainspirowała zespół RoślinnieJemy do innej akcji: #roślinniejemywdomu. Inicjatywa zachęca do wspierania miejsc z roślinnym jedzeniem. Będzie lista lokali.

Znaczna część lokali oferuje bezkontaktowe dostawy lub odbiór jedzenia na wynos. W Warszawie pyszne roślinne jedzenie można zamówić między innymi w Krowarzywa, Lokal Vegan Bistro, czy Leonardo Verde, w Krakowie w Mazaya Falafel, Vegabie czy Rannym Ptaszku, w Trójmieście w House of Seitan, Falovcu, czy Falla Gdynia. Zespół RoślinnieJemy przygotowuje też szeroką listę lokali, które można wspierać już teraz zamawiając jedzenie na wynos. 

Co zalecają polscy czołowi immunolodzy na czas pandemii? Mycie rąk, unikanie kontaktu fizycznego to oczywistość. Prof. dr hab. Dominika Nowis z Zakładu Medycyny Genomowej i prof. dr hab. Jakub Gołąb z Zakładu Immunologii na łamach „Gazety Wyborczej” zwrócili też uwagę na inny ważny punkt: dietę roślinną.

Zalecane są:

  • częste mycie rąk,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą (najlepiej w ogóle unikać miejsc, w których dochodzi do tłumnych zgromadzeń),
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami (szczególnie dzikimi),
  • przejście na dietę roślinną, a już w szczególności unikanie konsumpcji surowego mięsa i mleka,
  • dbanie o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki,
  • zaszczepienie się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, jak grypa czy zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki.

Szacuje się, że przemysł hodowlany i produkcja mięsa odpowiada nawet za 18 procent globalnych emisji gazów cieplarnianych.