Amazon inwestuje w farmy słoneczne, wiatrowe i w fotowoltaikę na budynkach

Amazon to firma, która prowadzi największy na świecie sklep internetowy i tym samym wywiera wpływ na środowisko, korzystając m.in. z opakowań do zamówionych towarów. Podjęła więc wyzwanie, aby ograniczyć – a w końcowym efekcie – osiągnąć zerowy ślad węglowy do 2030 roku. Ponadto angażuje się także w inne działania proekologiczne zmierzające do zrównoważonego rozwoju.

Amazon prowadzi działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Część z nich dotyczy dodania większej ilości programów/poziomów energii odnawialnej w działach transportu i pakowania. Kolejne to inwestycje firmy w farmy słoneczne i wiatrowe. Inne z kolei odnoszą się do redukcji emisji i obejmą swym działaniem poziomy testowania opakowań w Amazonie. W strukturze Amazon występują trzy takie poziomy. Pierwszy nazywa się Frustration Free Packing (FFP), który polega na wysyłce we własnym zminimalizowanym pojemniku w pełni nadającym się do recyklingu i z łatwym otwieraniem. Drugi poziom to Ship in Our Container (SIOC) – został on zaprojektowany w celu zminimalizowania marnotrawienia opakowań produktu bez konieczności stosowania skrzynek Amazon. A trzeci poziom to Prep Free Packging (PFP) przeznaczony do efektywnego wysyłania bez konieczności stosowania przez Amazon dodatkowego przygotowania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Głównym celem wprowadzenia działań proekologicznych jest zminimalizowanie zużycia węgla do zera w ciągu następnej dekady. Amerykańskie przedsiębiorstwo inwestuje w biopaliwa, pojazdy elektryczne, odnawialne źródła energii i opakowania wielokrotnego użytku. Takie działania przyniosą realne korzyści w postaci zerowej emisji CO2 dla 50% zamówień online.

Dodatkowo firmy dostawcze współpracujące z Amazon także są zaangażowane w poprawę środowiska naturalnego, wykorzystując do tego celu energię odnawialną. Amazon ma w planach udostępniać opinie klientów, którzy mogliby w ten sposób zachęcić inne firmy do działań proekologicznych i ograniczeń zużycia węgla, stosując opakowania wielokrotnego użytku. Firma zamierza przedstawiać wyniki analiz z podjętych działań, ocenić postępy i wysunąć wnioski. Prace nad powyższymi zadaniami nadzoruje 200 inżynierów, naukowców i projektantów. Wykorzystując dane z analiz, naukowcy być może opracują sposób na osiągnięcie zerowego śladu węglowego do 2030 roku.