Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ambitne plany Szwecji odnośnie OZE

Ambitne plany Szwecji odnośnie OZE

Ambitne plany Szwecji odnośnie OZE

Kraje skandynawskie już od pewnego czasu stają się idealnym przykładem na symbiozę człowieka z naturą. W państwach takich jak Norwegia, Dania czy Szwecja przyroda jest niezwykle ważna niemal dla każdego z obywateli. Wynikiem tego jest czyste, nieskażone powietrze oraz podziwiane przez miejscowych i turystów nieskazitelne krajobrazy, których z roku na rok przybywa coraz więcej. Państwa te robią wszystko by uchronić swoje terytorium przed zanieczyszczeniami wdrażając innowacyjne rozwiązania – również w gałęzi energetycznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama


Norwegia ma w planach porzucić tradycyjne samochody emitujące spaliny na rzecz elektrycznych, które są nie tylko przyjazne dla środowiska naturalnego, ale również są dobrą alternatywą dla kierowców, narażonych na wzrost cen paliw. Celem Danii jest produkowanie 50% potrzebnej dla kraju energii z farm wiatrowych już do 2020 roku. Plany te wydają się niezwykle ambitne i ciężkie do realizacji, lecz dla Skandynawów nie ma rzeczy niemożliwych. Tę teorię zdaje się potwierdzać Szwecja, która do 2040 roku chce zapewnić 100% swojego energetycznego zapotrzebowania wykorzystując jedynie odnawialne źródła energii.

Szwedzki rząd wraz z trzema opozycyjnymi partiami (Partia Centrum, Chrześcijańska Demokracja oraz Partią Moderata) ustanowił porozumienie na temat narodowej polityki energetycznej w przyszłości. Pomimo wielu różnic światopoglądowych tych partii udało dojść się do ważnego z perspektywy mieszkańców Szwecji konsensusu, który jasno pokazuje kierunek, w jakim dąży kraj. Porozumienie to jest długoterminowym planem przejścia na ekologiczne źródła energii do 2040 roku, przy całkowitym odrzuceniu węgla oraz innych metod pozyskiwania energii, które zagrażają środowisku. Działające obecnie na terytorium Szwecji elektrownie jądrowe mają być zmodernizowane według najnowszych norm, tak by ich działalność była w stuprocentowo bezpieczna dla otoczenia. Owo porozumienie zawiera jeszcze jeden istotny podpunkt – do 2045 roku Szwecja ma w planach ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera. Plan ten wydaje się być nieprawdopodobny i ciężki do realizacji, lecz już na dzisiaj Szwecja jest jednym z najmniej emitujących zanieczyszczeń krajów na świecie. Biorąc pod uwagę ten aspekt, można traktować plany Szwedów bardzo poważnie jednocześnie wyczekując ich dynamicznej finalizacji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.