Amerykański rynek magazynów energii czeka boom inwestycyjny

Według raportu banku Morgan Stanley wartość rynku magazynowania energii elektrycznej w USA wzrośnie z 300 milionów do 4 miliardów dolarów w zaledwie trzy lata. Przyczyną tak intensywnego rozwoju w Stanach Zjednoczonych jest pilne zapotrzebowanie na magazynowanie energii elektrycznej, które wiąże się ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym tego kraju. Instalacja infrastruktury magazynowej przy zielonych elektrowniach zwiększy przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne.

Twórcy wspomnianego raportu to analityk sektora energii Steven Byrd oraz analityk motoryzacyjny Adam Jonas. Zgodnie z tym, co napisali, zapotrzebowanie sektora publicznego na energię w latach 2019–2020 będzie rosło szybciej, niż można się tego spodziewać. Jonas i Byrd podkreślają, że wkrótce rynek USA będzie potrzebować do zmagazynowania około 85 GWh energii elektrycznej o łącznej wartości około 30 miliardów dolarów. To zasób energii odpowiadający rocznemu zużyciu energii przez Nowy Jork.

Niskie koszty produkcji energii z OZE oraz systemów magazynowania generują sytuację, w której wiatr i słońce mogą być podstawowym źródłem energii dla sektora publicznego. Szczyt zapotrzebowania datuje się od rana do popołudnia. W tym okresie są włączane tzw. stacje szczytowe, odciążające sieć elektroenergetyczną USA. Uruchamianie tych stacji jest bardzo kosztowe. Zastosowanie magazynów energii przy „odnawialnych” elektrowniach będzie o wiele wygodniejsze i tańsze.

W artykule Farmy słoneczne i magazyny energii zdetronizują energię gazową? informowaliśmy, że naukowcy Uniwersytetu w Minnesocie opublikowali raport, w którym wskazują, że magazyny energii są opłacalnym rozwiązaniem odnośnie zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną. W połączeniu z zaawansowaną fotowoltaiką mogą one zdetronizować energetykę gazową pod względem kosztów. Amerykanie wyjaśniają także, że panele słoneczne wraz z magazynami posiadają możliwość pochłaniania promieni słonecznych w ciągu dnia oraz ich przechowywania, aby móc je rozprowadzać wieczorem, gdy gwałtownie wzrasta zużycie energii. System elektroenergetyczny w Minnesocie jest zasilany energią słoneczną tylko w ciągu dnia. Magazyny są więc odpowiednim rozwiązaniem dla skutecznego zaspokojenia zapotrzebowania na energię wieczorami i nocą. Powinny być one masowo instalowane przy infrastrukturze energetyki wiatrowej. Konsultanci Strategen Consulting i Vibrant Clean Energy stwierdzili, że zależność Amerykanów od gazu wzrośnie gwałtownie, jeśli nie zdecydują się na instalację magazynów energii.

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Londyn chce podwoić liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych do 2018 roku

Następny artykuł

Odpady nowej generacji. Rosjanie rozwiną sieć elektrociepłowni napędzanych śmieciami

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
%d bloggers like this: