Anglia przeprowadziła lokalną sprzedaż zielonej energii opartą o technologię blockchain

Angielski start-up Verv przeprowadził pierwszą w kraju lokalną transakcję handlową energią elektryczną z pomocą platformy opartej na technologii blockchain. Firma zrealizowała ją na zlecenie krajowego regulatora Office of Gas and Electricity Markets (Ofgem) w ramach regulatory sandbox, platformy do testowania innowacyjnych projektów fintech w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski podmiot Ofgem chciał z pomocą Verva przetestować innowacyjne usługi i modele biznesowe, które są niemożliwe dziś do wprowadzenia ze względu na brak regulacji prawnych. Pierwszy obrót odbył się na terenie londyńskiego osiedla Banister Estete, położnego w dzielnicy Hackney. Osiedle słynie z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na kilkunastu budynkach wielorodzinnych, a sami mieszkańcy tworzą miejscową wspólnotę energetyczną. Platforma blockchain była instalowana od listopada 2017 roku. Jej celem jest umożliwienie korzystania z lokalnych źródeł odnawialnych w celu obniżenia rachunków za energię elektryczną. Wszelka nadwyżka energii słonecznej wytwarzanej przez panel słoneczny na dachu nieruchomości może następnie zostać sprzedana mieszkańcom sąsiednich budynków, omijając w ten sposób centralny rynek hurtowy.

Pierwszy zrealizowany obrót energii obejmował 1 kWh energii elektrycznej wygenerowanej przez panele słoneczne zainstalowane na trzynastu budynkach. Energię sprzedano do odbiorcy w sąsiednim bloku. Wspólnota energetyczna została wyposażona także w bateryjne magazyny energii angielskiego producenta Powervault, które umożliwiają także wskazanie profilu zapotrzebowania na energię w danym domu oraz określenie poziomu energii elektrycznej w każdym magazynie podłączonym do systemu.

„Do tej pory nie byliśmy w stanie wykorzystać paneli słonecznych na dachach w celu zasilenia naszych domów ze względu na strukturę brytyjskiego rynku energii elektrycznej” – wyjaśnił jeden z członków społeczności Banister House. „Dzięki zainstalowaniu naszych inteligentnych hubów Verv możemy generować, przechowywać i handlować energią. Jestem naprawdę podekscytowany tym, jak ten proces ewoluuje. Można powiedzieć wprost, że koszty energii są bardzo wysokie i ważne jest, bardziej niż kiedykolwiek, aby szukać podobnych rozwiązań” – dodał mieszkaniec Banister House.

Ekscytacji nie ukrywają także pracownicy Verva. Peter Davies, dyrektor generalny i założyciel start-upu, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wprowadzamy platformę handlu energią odnawialną Verv do życia w Banister House Estate. Chcemy użyć tej technologii, aby wzmocnić mieszkańców w innowacjach i w tworzeniu ich własnej społeczności handlowej”.

Verv planuje wykorzystać wyniki tego badania do rozwinięcia większej liczby społeczności handlujących energią w całej Wielkiej Brytanii oraz poza granicami kraju.

2017 rok był punktem zwrotnym w globalnym zastosowaniu blockchain. Według danych GTM Research sam sektor energetyczny w okresie od drugiego kwartału 2017 roku do pierwszego miesiąca 2018 roku zainwestował ponad 300 milionów dolarów w tę technologię.

Źródło: Clean Energy News, Business Green, GramwZielone.pl

Foto: Verv

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.