Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Anglia wprowadza zakaz używania plastikowych słomek i mieszadełek

Zakaz plastikowych słomek

Anglia wprowadza zakaz używania plastikowych słomek i mieszadełek

W zeszłym tygodniu wszedł w życie zakaz używania plastikowych słomek, mieszadełek oraz patyczków do uszu. Jest to kolejny ważny krok w walce rządu z jednorazowymi odpadami z tworzyw sztucznych, a zarazem działanie wpisujące się w strategię ochrony środowiska i oceanów. 

Reklama

Skuteczne regulacje

-Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku to prawdziwa katastrofa dla środowiska. Nasz rząd jest gotowy walczyć z tym problemem – powiedział Sekretarz ds. Środowiska George Eustice.

Eustice wyjaśnił także, że w Wielkiej Brytanii 5 pensów opłaty za jednorazowe torby z powodzeniem zmniejszyło sprzedaż o 95% w głównych supermarketach kraju. Dodatkowo w zeszłym miesiącu ministrowie potwierdzili, że opłata za plastikową reklamówkę zostanie zwiększona do 10 pensów i rozszerzona na wszystkich sprzedawców detalicznych od 1 kwietnia 2021 roku. 

-Zakaz plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków do uszu to kolejny krok naszego rządu w walce z odpadami plastikowymi. Jesteśmy zobowiązani do ochrony oceanów i środowiska dla przyszłych pokoleń – kontynuował Eustice. 

Tony plastiku pływają w oceanach

Według szacunków każdego roku w Anglii zużywa się 4,7 mld plastikowych słomek, 316 mln plastikowych mieszadełek i 1,8 mld patyczków do uszu, z których wiele trafia do wód. Zakaz dostaw tych przedmiotów zwiększy ochronę życia morskiego. Tym samym Anglia zbliży się do realizacji swojego celu – wyeliminowania tych tworzyw sztucznych, których użycie jest zbędne. 

Tymczasem na całym świecie każdego roku od 4,8 do 12,7 mln ton plastiku trafia do oceanów i powoduje śmierć wielu gatunków organizmów morskich. 

Proekologiczne działania na Wyspach

Wielka Brytania od wielu lat aktywnie angażuje się w ochronę środowiska wodnego, m.in. poprzez członkostwo w stowarzyszeniach Commonwealth Clean Ocean Alliance oraz Commonwealth Litter Program

Pozostałe kluczowe działania rządu obejmują zakaz stosowania mikrokulek w kosmetykach i środkach chemicznych. Władze planują także wprowadzenie nowego podatku od opakowań plastikowych, aby przekonać społeczeństwo do recyklingu.

Ponadto rząd brytyjski zobowiązał się do uruchomienia funduszu Blue Planet o wartości 500 mln funtów. Dotacje będą przeznaczone na ochronę oceanów przed zanieczyszczeniem odpadami, ociepleniem wód i przełowieniem. 

Źródło: worldanimalnews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.