Anglia zwiększy środki finansowe na rozwój elektromobilności

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały, że przeznaczą z budżetu dodatkowo 106 milionów funtów (138 milionów dolarów) na dofinansowanie badań i rozwoju przyjaznych dla środowiska pojazdów, akumulatorów oraz technologii niskoemisyjnych. Wielka Brytania ma nadzieję, że stanie się światowym liderem w dziedzinie technologii niskoemisyjnych.

„Te środki przyczynią się do zaprojektowania i wykorzystywania infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania czystszych, bardziej ekologicznych pojazdów. Dzięki temu drastycznie zmniejszy się główny czynnik przyczyniający się do emisji zanieczyszczeń i globalnego ocieplenia”, powiedziała premier Theresa May, przemawiając na szczycie Zero Emission Vehicle Summit w Birmingham. „Nasza strategia “Road to Zero” to najbardziej kompleksowy plan na świecie – szczegółowo przedstawiający, w jaki sposób osiągniemy nasz cel, aby wszystkie nowo zakupione samochody osobowe i dostawcze były zeroemisyjne do 2040 roku oraz wszystkie samochody i furgonetki w Anglii do 2050 roku”, wyjaśniła May. Anglia spodziewa się około 500 milionów funtów w ramach prywatnych inwestycji w sektor elektromobilności na Wyspach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Krytycy rozwoju zeroemisyjnego transportu w Wielkiej Brytanii podkreślają, że inwestycje są potrzebne, ale gdzie indziej. Dalej brakuje wystarczającej infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. To samo odnosi się do sektora transportu napędzanego wodorem. Anglicy zapewne szybciej inwestowaliby w zeroemisyjne samochody, ale istnieje dużo obaw, co do wystarczającej liczby ładowarek. Podobna kwestia dotyczy praktycznie wszystkich krajów na świecie. Mimo to Wielka Brytania ma jedną z najbardziej rozbudowanych sieci ładowarek EV.

Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) ostrzega branżę motoryzacyjną, technologiczną oraz europejskich decydentów przed skutkami niezrównoważonej rozbudowy punktów ładowania dla samochodów elektrycznych na terenie Europy. Brak infrastruktury ładującej ma istotny wpływ na zniechęcenie potencjalnych konsumentów do zakupu auta elektrycznego oraz osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji CO2. Spośród wszystkich punktów ładowania istniejących obecnie w UE 76% koncentruje się w zaledwie czterech krajach, które obejmują jedynie 27% całkowitej powierzchni UE (Holandia, Niemcy, Francja i Wielka Brytania). Więcej informacji: Europa ignoruje brak infrastruktury ładującej.

Wielka Brytania w 2017 roku zdecydowała się na wycofanie sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi oraz dieselowymi do 2040 roku. Spaliny są głównym czynnikiem przyczyniającym się do 40 000 przedwczesnych zgonów każdego roku w Wielkiej Brytanii związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Transport jest także największym źródłem emisji dwutlenku węgla, a zmiany klimatyczne stanowią największe zagrożenie dla ludzi i przyrody na całym świecie.

Źródło: reuters.com, ACEA