Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Artyści pozwali Warszawę za smog

niebezpieczny smog

Artyści pozwali Warszawę za smog

Wzrastająca świadomość na temat zagrożeń płynących z życia w zanieczyszczonym środowisku sprawia, że ludzie coraz częściej domagają się od rządzących przestrzegania swoich praw do życia w bezpiecznym i sprzyjającym ich zdrowiu otoczeniu. Powyższa kwestia w przypadku Polski najczęściej sprowadza się do walki o stan jakości powietrza. Gospodarka oparta na węglu sprawia, że zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest wyższe w porównaniu do państw Europy Zachodniej. Walka o czyste powietrze staje się zatem kwestią, która powinna obchodzić wszystkich Polaków.

Coraz częściej do akcji społecznych promujących świadomość społeczną na temat konieczności życia w wolnym od zanieczyszczeń środowisku dołączają osoby znane: aktorzy, pisarze i celebryci. Dobrym tego przykładem jest akcja #pozywamsmog, której organizatorami są aktorka Katarzyna Ankudowicz oraz pisarz Tomasz Sadlik.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Informujemy, że 26 marca 2018 r. Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego złożyła w sądzie w imieniu aktorki – pani Katarzyny Ankudowicz oraz w imieniu pana Tomasza Sadlika (tłumacza, pisarza, twórcy Stowarzyszenia Pro Futuris) pozwy przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie i Skarbowi Państwa. Pozwy dotyczą odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tzw. „smog”) w Polsce. Wkrótce do sądu trafią kolejne pozwy”, ogłosiła w mediach społecznościowych kancelaria adwokacka reprezentująca artystów.

W przypadku wygranej wszelkie środki pieniężne zostaną przekazane dla wyszczególnionych w pozwie hospicjów. Do akcji może dołączyć każdy obywatel. Jak deklarują organizatorzy, ich inicjatywa nie jest wymierzona w żadną konkretną partię polityczną, ponieważ wszystkie ugrupowania rządzące do tej pory w niemal równym stopniu ignorowały problem smogu.

Warto przypomnieć, że na polskim gruncie nie jest to pierwszy przypadek walki o stan powietrza za pomocą pozwów sądowych. Do tej pory na wynik procesu czeka Oliwer Palarz, przedstawiciel Rybnickiego Alarmu Smogowego, który w analogicznej sprawie pozwał Skarb Państwa jeszcze w 2015 roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.