W Austin powstanie fotowoltaiczny stadion

Nadchodzący rok 2018 w teksańskim Austin będzie wyjątkowy pod kilkoma względami. Jedną z przyczyn jest możliwe zainaugurowanie budowy nowego obiektu sportowego, który, miejmy nadzieję, zmieni całkowicie sposób postrzegania tego typu inwestycji. Budowla o nazwie East Austin District będzie mogła pomieścić 40 tysięcy widzów.

Zaprojektowany przez cenionego w USA architekta Bjarke Ingelsa obiekt będzie znajdował się w kompleksie wystawienniczo-rekreacyjnym Travis County Expo Center, a jego główną cechą ma być uniwersalność, ponieważ będzie łączył wiele funkcji.

Sercem budowli będzie wspomniany już stadion o pojemności 40 tysięcy widzów, którego trybuna po zachodniej stronie będzie połączona z główną trybuną hali widowiskowej na 15 tysięcy widzów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kompleks będzie się składał z czternastu zadaszonych pawilonów, które wytworzą miejsce dla teatru, sklepów i innych obiektów sportowych.

Całość zostanie połączona ośmioma dziedzińcami. Stworzą one półotwartą przestrzeń dzięki rozsuwanym ścianom.

Głównym przesłaniem architekta było nawiązanie do „kultury werandy”, przestrzeni łączącej otwarte podwórze z wnętrzem domu. Całość ma zostać zbudowana przy użyciu drewna i szkła, które w ostatecznym rozrachunku zapewnią odpowiednią ilość światła i ciepła, koniecznego do normalnego funkcjonowania obiektu. Ma się do tego również przyczynić fotowoltaiczny dach w układzie szachownicy, który umożliwi odsprzedaż nadmiaru zgromadzonej energii miastu.

Za inwestycją stoi grupa Austin Sports & Entertainment (ASE), której celem jest m.in. wprowadzenie na stadion zespołu piłkarskiego oraz propagowanie imprez rodeo, które potrafią w ciągu dwóch tygodni zgromadzić 250 tysięcy widzów.

Prace mają zostać zakończone w 2023 roku.