Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Autobusy elektryczne już kursują po Alejach Trzech Wieszczów

elektryczne autobusy krakow

Autobusy elektryczne już kursują po Alejach Trzech Wieszczów

Do Krakowa trafiły pierwsze elektryczne autobusy Urbino 18 electric. Będą one kursować na linii nr 179. Jest to początek realizacji umowy na 50 elektrobusów, którą Solaris zawarł z krakowskim MPK. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pojazdy już na trasach

W oficjalnym przekazaniu autobusów udział wzięli Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, przedstawiciele MPK SA w Krakowie oraz reprezentanci firmy Solaris. Nowe elektrobusy zasiliły dotychczasowy tabor 394 Solarisów, w tym 28 autobusów elektrycznych, z których część zadebiutowała na ulicach miasta już w 2016 roku. Nowe autobusy od razu po przekazaniu zostały skierowane na linię nr 179, kursującą między Osiedlem Kurdwanów a Dworcem Głównym Zachód.  

9 1

To nie pierwsze elektrobusy w Krakowie

Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał, że Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym w 2014 roku uruchomiono regularną linię, obsługiwaną elektrykami. 

Kraków był także pierwszym dużym miastem, w którym zostały wycofane wszystkie autobusy z silnikami poniżej normy Euro5. Po zakończeniu dostaw 50 autobusów Solarisa mieszkańcy już w połowie tego roku będą mieć do dyspozycji w sumie prawie 80 bezemisyjnych pojazdów – dodał Majchrowski. 

Infrastruktura ładowania

Solaris dostarczył miejskiemu przewoźnikowi również 50 sztuk urządzeń ładujących. Każdy autobus został konstrukcyjnie przygotowany do wolnego ładowania poprzez pantografy. Sposób wolnego ładowania za pomocą pantografów jest nowatorskim rozwiązaniem i ma na celu jak najlepsze wykorzystanie terenu zajezdni. Tego typu ładowarki już funkcjonują na terenie zajezdni Wola Duchacka i Podgórze oraz w rejonie pętli autobusowych: przy ulicy Pawiej, na pętli Dworzec Główny Wschód, os. Podwawelskim, Białym Prądniku i Nowym Bieżanowie.

Dofinansowanie na elektryki

Na zakup pojazdów MPK w Krakowie uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Źródło: solarisbus.com

Foto: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie / Facebook

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.