1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Autobusy zeroemisyjne w polskim transporcie publicznym. Mimo przepisów to mniej niż 7%

Autobusy zeroemisyjne w polskim transporcie publicznym. Mimo przepisów to mniej niż 7%

Od 2028 roku samorządy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców będą musiały używać minimum 30% pojazdów zeroemisyjnych lub napędzanych biometanem. Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował raport, który pokazuje aktualny stan transportu publicznego w Polsce. Ile jest pojazdów zeroemisyjnych zasila floty samorządów? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przepisy motywują do zeroemisyjności komunikacji miejskiej

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, we flotach używanych przez samorządy aż 79% pojazdów stanowią autobusy napędzane silnikiem diesla, natomiast autobusów zeroemisyjnych jest zaledwie 6,6%.

Badanie objęło samorządy, które korzystały z programu Zielony Transport Publiczny, jak i te, których dotyczy ustawa o elektromobilności z 2018 roku. To ona zobowiązuje administracę publiczną do obowiązku powiększania floty transportowej o rozwiązania zeroemisyjne.

– Widzimy, że pojazdów zeroemisyjnych w transporcie publicznym wciąż jest za mało, ale warto zauważyć, że samorządy przykładają do tego problemu coraz większą wagę. Przepisy prawa są najczęstszą motywacją do wymiany taboru dla samorządów podlegających wymogom ustawowym – prawie 40 % respondentów z grupy objętej regulacjami wskazuje ustawę o elektromobilności jako powód podjęcia działań – analizuje Anna Łopaciuk, dyrektor programu Infrastruktura, Transport i Logistyka w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od 2028 roku samorządy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców będą musiały używać minimum 30% pojazdów zeroemisyjnych lub napędzanych biometanem w transporcie publicznym.

Co polskie miasta robią dla czystego powietrza?

Według raportu przygotowanego przez BGK, duże, polskie miasta już podjęły kroki w stronę osiągnięcia zeroemisyjności. Kraków zostanie pierwszym miastem w Polsce ze strefą czystego transportu. Drugim będzie Warszawa, a kolejnym może zostać Wrocław. Dowiedz się więcej:

Ponad 70% samorządów objętych badaniem prowadzi obecnie inwestycje w lokalną komunikację. Wśród nich 54% decyduje się wyłącznie na technologie zeroemisyjne, a 14,3%. inwestuje zarówno w pojazdy zeroemisyjne, spalinowe, jak i niskoemisyjne. Jednak ograniczanie emisji samochodów to nie tylko problem samorządów, ale także kierowców samochodów osobowych. 

Unia Europejska zakaże sprzedaży aut spalinowych 

Nad rozporządzeniem ws. wycofania z europejskich dróg samochodów spalinowych Unia Europejska pracuje od dłuższego czasu. Powodem są ambitne plany redukcji CO2, do których w dużym stopniu przyczynia się transport. Auta spalinowe odpowiadają za 12% wszystkich emisji UE. 

Zgodnie z ostatecznie przyjętym rozporządzeniem producenci samochodów muszą zredukować emisyjność samochodów osobowych o 55%, a samochodów dostawczych o 50% do 2030 roku. Od 2035 roku emisje pojazdów wprowadzonych do sprzedaży mają być równe 0. Jednak, co to oznacza w praktyce?

Źródła: bgk.pl, gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.