Balon bada stan powietrza nad Katowicami

Balon bada stan powietrza nad Katowicami

Sezon zimowy to niestety również sezon smogu, do czego zdołaliśmy się już przyzwyczaić. Z roku na rok podejmowane są kolejne działania, aby wyeliminować ten problem. Jednak minie jeszcze sporo czasu, nim odczujemy pierwsze ich pozytywne skutki. Dużą zmianą na plus jest zdecydowany wzrost świadomości mieszkańców, a co za tym idzie większa presja wywierana na polityków, którzy są zmuszani do podejmowania konkretnych inicjatyw. Problemowi próbuje przeciwstawiać się także polska nauka, na czele ze zdolnymi inżynierami z krajowych uczelni. Jednym z przykładów ich działań jest wykorzystanie balonu na ogrzane powietrze w celu dokładnego zbadania jakości powietrza przez Uniwersytet Śląski.

Balon wznoszący się nad Katowicami ma wiele zadań. Zamontowana w nim aparatura podczas powietrznej podróży jest w stanie pobrać potrzebne dane na temat temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz stężenia sadzy. To jednak nie wszystko, bowiem na jego pokładzie zainstalowano także analizator ozonu oraz urządzenia potrzebne do rejestrowania na bieżąco położenia obiektu – mowa tutaj m.in. o szerokości geograficznej czy osiąganej wysokości.

Użycie balonu daje większe możliwości niż skorzystanie z powszechnie stosowanych do tego celu dronów. Ten wykorzystywany przez Uniwersytet Śląski pozwala na załadunek różnego rodzaju czujników i aparatury o łącznej masie nawet 1200kg. Jest to szansa na dokładniejszą analizę składu powietrza oraz innych niezbędnych naukowcom parametrów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.