Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bałtyk: niemiecka morska farma wiatrowa już działa!

Polski potencjał offshore

Bałtyk: niemiecka morska farma wiatrowa już działa!

Wczoraj oficjalnie uruchomiono Arkonę – morską farmę wiatrową o łącznej mocy 385 MW na niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Cała inwestycja zajmuje powierzchnię 39 km2 i należy do dwóch inwestorów – niemieckiego E. ON oraz norweskiego Equinor.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na łączną moc 385 MW farmy wiatrowej Arkona składa się 60 turbin o mocy jednostkowej ponad 6 MW każda. Ta morska elektrownia na Bałtyku znajduje się w odległości 35 km od wyspy Rugii, na niemieckiej części morza. Turbiny wiatrowe umieszczone zostały na fundamentach jednopalowych sięgających do 23-37 metrów głębokości wody.

Na wczorajszym oficjalnym uruchomieniu morskiej elektrowni wiatrowej obecna była m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkler. Arkona oraz planowane na niedaleką przyszłość inwestycje tego typu uważane są za ważny krok w transformacji systemu energetycznego Niemiec w kierunku OZE. Jak zauważa kanclerz: – Będziemy nadal rozmawiać o tym, jak osiągnąć cele klimatyczne. Nie wystarczy zmienić produkcję energii. Mamy duży potencjał w sektorze ciepłowniczym. Stoimy także w obliczu poważnej zmiany w sektorze transportu.

Za wykonanie Arkony odpowiedzialna była firma Siemens Gamesa. Elektrownia przyłączona jest do sieci niemieckiego operatora – 50 Hertz, który zainwestował 1,3 mld euro w podmorskie połączenie kablowe Ostwind 1. W tym przypadku po raz pierwszy zaimplementowano na Morzu Bałtyckim trójfazowy system 220 kV, co przekłada się na większy transfer mocy. Połączenie kablowe 50 Hertz łączy także przestrzeń na Morzu Bałtyckim przeznaczoną pod inwestycje wiatrowe z podstacją Lubmin, co pozwoliło również na uruchomienie farmy Wikinger o mocy 350 MW należącej do hiszpańskiego koncernu energetycznego Iberdrola.

Według inwestorów koszt budowy Arkony wyniósł 1,2 mld euro, a inwestycja została ukończona szybciej niż zakładano. Czas instalacji jednej turbiny wiatrowej na farmie szacowany jest na 24 godziny.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.