Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bank drzew w Czechowicach-Dziedzicach

Bank drzew w Czechowicach-Dziedzicach

Darmowe sadzonki drzew dla każdego mieszkańca? Czemu nie! Na pomysł stworzenia “banku drzew” wpadli włodarze Czechowic-Dziedzic, którzy w ten sposób propagują zazielenianie miasta. 

Reklama

Do wyboru, do koloru

Projekt “banku drzew” zakłada, że każdy z mieszkańców może złożyć wniosek o przyznanie mu darmowego drzewa, które posadzi na swojej posesji. Do wyboru jest sześć gatunków drzew: brzoza pożyteczna, grab pospolity, wiśnia piłkowana, jarząb pospolity, dąb błotny oraz jodła koreańska. Chętni na powiększenie swojego zielonego inwentarza mają do wyboru też krzewy: dereń jadalny, leszczyna pospolita, bez czarny, rokitnik pospolity oraz kalina koralowa. Na jedną nieruchomość przypada maksymalnie 10 sadzonek. 

Mieszkańcy na ratunek

Władze miasta tłumaczą, że tereny gminne są ograniczone, a dla klimatu nie ma znaczenia, na czyjej ziemi wyrosną drzewa. Liczy się to, że w mieście będzie więcej zieleni, która przecież służyć może wszystkim. Wszyscy wiemy, że każde drzewo wpływa na poprawę jakości powietrza. Ale nie tylko. Zarówno drzewa, jak i krzewy, poza pochłanianiem dwutlenku węgla, tłumią hałas, zatrzymują wodę deszczową, a także obniżają temperaturę powietrza w czasie upałów. Są też schronieniem dla ptaków, wiewiórek czy jeży. 

Źródło: www.czechowice-dziedzice.pl, fot. pl.freepik.com/prostooleh

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.