Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Drzewa z duszą w dusznym mieście

krakow

Drzewa z duszą w dusznym mieście

Kraków staje się z dnia na dzień coraz bardziej szary. Zjawisko betonozy, czyli proces zabudowywania zielonych obszarów miasta, nie umknął krakowskiej fundacji Carbon Footprint. Wraz z wolontariuszami postanowiła oddać głos drzewom. Jaki jest przekaz akcji #drzewazduszą, zapytaliśmy Justynę Wielosik z Fundacji CFF.

BANER MOBILEB1
Reklama

Drzewa zamiast bloków

Fundacja Carbon Footrprint wzięła ekologiczne sprawy w swoje ręce i ruszyła w miasto, aby podnosić świadomość mieszkańców Krakowa. W kilku miejscach – w okolicach Parku Jordana, Parku Kleparskiego i Placu Inwalidów na drzewach zawisły kartonowe tablice z ponad setką uświadamiających haseł w różnych językach. Akcja ma zwracać uwagę na problem miejskiej “betonozy”, nadmiernej zabudowy wspólnych przestrzeni. Wskazuje też na kluczową rolę drzew w środowisku. Kartony pozostaną na drzewach przez siedem dni, a następnie zostaną oddane do recyklingu. #drzewazduszą będzie można podziwiać także z okazji 51. Międzynarodowego Dnia Ziemi, odbywającego się 22 kwietnia. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
drzewa z dusza 8
Akcja #drzewazduszą

Inicjatorzy i inspiracje

Pomysł na akcję powstał na bazie amerykańskiej inicjatywy ekologicznej. Pracownicy CFF znaleźli w sieci zdjęcie drzewa, na którym pojawiło się uświadamiające hasło. Drzewo, któremu nadano imię Douglas, pełniło funkcję informującą, jakie są skutki wycinki drzew. Wolontariusze CFF także nadali imiona krakowskim drzewom. Tym samym chcieli wzmocnić relację pomiędzy mieszkańcami zabetonowanych miast a drzewami, którym postanowili oddać głos.

drzewa z dusza 9
Krakowski park i ekologiczna inicjatywa

Jak mówi Justyna Wielosik z CFF, akcja #drzewazduszą jest kierowana do wszystkich mieszkańców miast. My, wszyscy możemy zatrzymać proces “betonozy”, bo jako mieszkańcy mamy prawo żyć w przyjemnej, zielonej przestrzeni. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Drzewa regulują klimat, obniżają temperaturę miejskiej wyspy ciepła, a zieleń sama w sobie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie jesteśmy w stanie funkcjonować w oderwaniu od natury. Możemy sadzić nowe drzewa, jednak dla ich rozwoju kluczowy jest czas – dlatego musimy dbać o te, które już mamy. Wszechobecna “betonoza” musi zostać zatrzymana.

STOP betonowaniu

Miasta rozrastają się dynamicznym tempie. Skutkiem intensywnej urbanizacji jest redukcja zieleni, która nas otacza. Według danych ONZ do 2050 r. 2/3 populacji świata zamieszka w miastach. Dlatego też kluczowe będzie rozsądne planowanie miejsc, w których będzie żyć większość ludzi na globie. Na blogu CFF znajdziemy m.in tekst eksperta Pawła Kojsa o znaczeniu drzew nie tylko w miastach, klik.

Carbon Footprint Foundation dla klimatu

Fundacja Carbon Footprint powstała na początku 2019 roku. Jej głównym celem jest edukacja w zakresie śladu węglowego i przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi klimatycznemu. CFF organizuje liczne projekty edukacyjne, np. w szkołach oraz tworzy informacyjne treści w rozmaitych kanałach Social Mediów. Zwieńczeniem działań fundacji jest szczyt klimatyczny Carbon Footprint Summit. 

źródło: materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.