Posłuchaj o problemach i przyszłości swojej planety. Niesamowita aplikacja Earth Speakr

Każda forma uświadamiania jest dobra, jeśli zwróci uwagę chociaż jednej osoby. Bez wątpienia edukacyjny i artystyczny projekt Earth Speakr zwraca uwagę dużo większej części ludzi z całego świata. “Are you ready to listen the future?” to hasło przewodnie tej nowoczesnej i niezwykłej platformy mówiącej o kondycji i warunkach, panujących w na Ziemi. Dziecięce głosy “mówią” w kilkudziesięciu językach świata, a mówią bardzo wyraźnie, o kluczowych kwestiach ekologii i bezpieczeństwa na naszej planecie.

Dzieci mówią, dorośli słuchają

Interaktywna platforma Earth Speakr bazuje na miksie rozszerzonej rzeczywistości, strony internetowej i aplikacji, aby opowiadać o przyszłości naszej planety. W momencie kliknięcia na konkretny region świata na mapie, naszym oczom ukaże się mówiąca, bajkowa, animowana postać, która ma nam do powiedzenia (lub wykrzyczenia) coś ważnego o ochronie środowiska, klimacie, zwierzętach, czy o odpadach i recyklingu w danym kraju. W zależności od postaci “mówiące buzie” umieszczone są w krzakach, na liściu, koszu na śmieci, czy na drewnianej płaszczyźnie. Skuteczne rozwiązania problematycznych kwestii proponują nam dziecięce głosy, współgrające z animowaną postacią.

W oryginalnym projekcie wzięło udział około 250 tysięcy osób z całego globu, z blisko 70 państw. Co ważne, interaktywność platformy pozwala na ciągłe włączanie się do tego projektu. Dzieci mogą udzielać swojego głosu, dorośli mają szansę zgłębiać temat ochrony środowiska i dodawać swoje pomysły oraz grafiki, a instytucje mogą wykorzystać Earth Speakr do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. 

Aplikację Earth Speakr w niespełna pół roku ściągnęło na swoje telefony ponad 440 tysięcy użytkowników. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Instytut Goethego uczestniczyły w tym projekcie i wspierały proces międzypokoleniowej wymiany.

Chcesz wiedzieć, co o stanie planety sądzą polskie dzieci? W projekcie uczestniczyły dzieci z blisko 90 miast z kraju. Odwiedź stronę internetową Earth Speakr lub ściągnij bezpłatną aplikację. Mają nam wszystkim do przekazania ważną wiadomość.

Strona Earth Speakr https://earthspeakr.art/en/

Artysta dla ekologii

Autorem projektu Earth Speakr jest duńsko-islandzki multiartysta Olafur Eliasson. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, filmem, nowymi mediami, czy rzeźbą. Co ważne, artysta angażuje się w tematy związane z ekologią, działalnością człowieka i naszą odpowiedzialnością za obecny kształt planety. Za swoje angażujące i edukacyjne projekty został uhonorowany tytułem Ambasadora Dobrej Woli UNDP, a jego 30-letni dorobek pracy i interesującego warsztatu zaprezentował w Londynie oraz Bilbao. Poprzednie projekty Olafura Eliassona ujawniały obawy związane z ociepleniem klimatu. Od 2014 do 2018 roku w kilku europejskich miastach zaprezentował instalację, symbolizującą, w jakim tempie topnieją lodowce na Ziemi.

Earth Speakr daje dzieciom wciągającą i potężną platformę, dzięki której mogą usłyszeć swoje głosy, powiedzieć co myślą i wzmocnić swoje przesłanie. Ziemia cierpi, dzieci przemawiają, ale czy światowi przywódcy rzeczywiście słuchają?zadaje pytanie Olafur Eliasson, twórca Earth Speakr.

źródło: earthspeakr.art