Bank Światowy wzywa Polskę do zwiększenia udziału OZE w energetyce

Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce byłoby korzystne dla gospodarki, poprawiłoby stan zdrowia ludzi i przyczyniło się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska – dowiadujemy się z raportu Poland Energy Transition opracowanego przez specjalistów z Banku Światowego. Jego twórcy zwracają też uwagę na to, że polskie elektrownie węglowe są przestarzałe technologicznie.

Według twórców raportu, ambitnym celem dla Polski będzie osiągnięcie udziału energii odnawialnej w wytwarzaniu energii na poziomie prawie 50% do 2030 r. i przy jednoczesnym spadku udziału węgla z 80% do 40%. Taka zmiana przyczyniłaby się do znacznego zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla. Najbardziej ambitny scenariusz przedstawiony w raporcie mógłby również doprowadzić do zmniejszenia do 2030 roku o 25% (o 20 tys.) liczby miejsc pracy w kopalniach. Zostałoby to jednak zrekompensowane utworzeniem nowych miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej.

Zdaniem twórców raportu duże uzależnienie Polski od węgla stwarza poważne problemy środowiskowe i skutkuje znacznym pogorszeniem stanu zdrowia Polaków, którzy wdychają zanieczyszczone powietrze. Inwestowanie w odnawialne źródła energii byłoby więc korzystne zarówno dla zdrowia ludzi, jak i uzasadnione ekonomicznie.

Specjaliści z Banku Światowego zauważają jednocześnie, że ​​węgiel w ogromnym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. Jednak europejskie i globalne trendy w zakresie ochrony środowiska sprawiają, że przejście na czystszą energię jest nieuniknione. W wyniku postępu technologiczny taka konwersja jest już coraz tańsza i coraz bardziej opłacalna. Sektor energetyczny zmierza w kierunku zrównoważonego rozwoju, napędzanego przez ekonomię, potrzebę ograniczenia zanieczyszczenia powietrza oraz cele krajowe określone w ramach porozumienia paryskiego.

Jak zaznacza Xiaodong Wang, starszy specjalista ds. Energii w Banku Światowym i autor raportu, ponad 60% istniejących w Polsce elektrowni węglowych ma ponad 30 lat. Zastąpienie tych zakładów nowoczesnymi i opartymi na energetyce odnawialnej stanowi okazję do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla.

2 comments
  1. Bank Swiatowy wzywa … ! – tylko ktory Bank jest wzywany ? – bo z tego co wiem , a wiedziec mi sie chce , proponowane warunki sa dla niezmiernie zasobnych ludzi i to tych z grupy Ekologow . W Polsce , przecietnego obywatela nie stac i przy takich warunkach ekonomicznych , jeszcze dlugo nie bedzie – ow mial mozliwosci na Odnawialne Zrodla Energii , poza Solarami , ktore niemalze w calosci . oplacane sa przez Gminy . Tych kilka zdan , niech spowoduje , zainteresowanie sie w szerszym spektrum problemu , dotyczacym tego , podstawowego sektora . Nie wspomne o swiadomosci przecietnego Polaka , dla ktorego np, pojecie bezpiecznego wiatraka , wiaze sie z wiatrakiem zwanym mlynem , bo to z tego maka na chleb nasz codzienny , a i bociana nie straci .Pozdrawiam znawcow polskiego problemu , na calym bankowym swiecie . PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV; SEP-E ; Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

  2. o czym Ty Januszku piszesz? Przy miesięcznym rachunku za prąd rzędu 150 pln jesteśmy w stanie zaproponować Ci rozwiązanie, które nie zmieni obciążenia Twojego budżetu, a po kilku (5-8 lat) sprowadzi Twoje rachunki do 30 PLN. I to teraz, w ciągu 2 dni. Ceny modułów i baterii spadają, więc za kilka lat będzie to absolutne nieodzowna część życia 🙂

    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: