Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Baterie, które mogą działać przez tysiące lat

baterie, które działają tysiąc lat

Baterie, które mogą działać przez tysiące lat

Brytyjscy naukowcy pracują nad stworzeniem baterii, tysiąc razy trwalszej od tradycyjnego „paluszka”. Tajemnicą jej długowieczności będzie materiał wykorzystany przy jej budowie – promieniotwórczy grafit z elektrowni atomowej. 

Reklama

Baterie, które działają tysiąc lat

Do budowy baterii przyszłości, nad którym pracują brytyjscy naukowcy, wykorzystano materiał pozyskany z wyłączonej w 1989 roku elektrowni atomowej w Berkeley. Po 30 latach od jej dezaktywacji, naukowcy w końcu mogli bezpiecznie dostać się do części elektrowni, w której znajdowały się pojemniki na zużyty grafit. 

Z pozyskanego w ten sposób materiału zbierany jest radioaktywny izotop, który – wbudowany w sztucznie wyhodowanym diamencie – pozwala na wytworzenie prądu elektrycznego. Ponieważ okres połowicznego rozpadu węgla wynosi 5730 lat, bateria może działać praktycznie w nieskończoność.

Tom Scott z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że dzięki „zamknięciu materiału radioaktywnego wewnątrz diamentów” grafit można przekształcić w trwałą, ekstremalnie tolerancyjną baterię. Jego zdaniem również fabryka, w której węgiel z grafitu jest przetwarzany na diamenty do baterii, może być zbudowana w tym samym miejscu, co wycofana z eksploatacji elektrownia atomowa. 

Stworzona w ten sposób bateria działa – została już przetestowana w różnych ekstremalnych warunkach. Projekt może okazać się przełomowy. Dzięki swojej trwałości, bateria mogłaby znaleźć zastosowanie w urządzeniach, w których jej wymiana jest kłopotliwa np. w rozrusznikach serca, gdzie każda wymiana zasilania wymaga interwencji chirurgicznej.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.