Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Będą zapasy gazu na zimę, zamiast zapasów o gaz z Rosją zimą. Polskie magazyny pełne w 90%

zapasy gazu na zimę

Będą zapasy gazu na zimę, zamiast zapasów o gaz z Rosją zimą. Polskie magazyny pełne w 90%

Unia Europejska osiągnęła wstępne porozumienie: zapasy gazu na zimę staną się obowiązkowe. Najbliższej zimy unijne magazyny będą musiał być zapełnione co najmniej w 80%. Tymczasem stan zapełnienia polskich magazynów w maju 2022 roku wynosi już 90%.

BANER MOBILEB1
Reklama

Zapasy gazu na zimę

19 maja 2022 roku przyjęto porozumienie między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE. Dotyczy ono wniosku ustawodawczego ws.minimalnych obowiązków w zakresie magazynowania gazu. Zapasy gazu na zimę w UE staną się obowiązkowe.

Nowe przepisy zostały przyjęte w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Już w tym roku państwa członkowskie będą musiały osiągnąć minimalny poziom 80% magazynowania gazu do 1 listopada. Ma to na celu zabezpieczenie państw przed potencjalnymi przerwami w dostawach. Od 2023 roku cel zostanie podniesiony do obowiązku utrzymania zapasów na poziomie 90% zapełnienia magazynów.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Mamy to! Będą zapasy (gazu) na zimę, zamiast „zapasów” (o gaz) z Rosją zimą – skomentował decyzję polski eurodeputowany Jerzy Buzek.

Decyzja została dobrze przyjęta także m.in. przez europejską komisarz ds. energii, Kadri Simson:

– Napełnienie unijnych magazynów gazu przed następną zimą ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa dostaw. Dzisiejsze porozumienie w sprawie wniosku Komisji dotyczącego obowiązku magazynowania jest zatem ważnym krokiem w kierunku przygotowania się do następnego sezonu grzewczego, gwarantującym, że nasze magazyny gazu będą zapełnione co najmniej w 80%. 

– Jestem wdzięczna Parlamentowi Europejskiemu i francuskiej prezydencji Rady za wyjątkowo szybkie porozumienie, które świadczy o jedności UE w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę skomentowała porozumienie Kadri Simson, komisarz ds. energii UE.

Polska już od miesięcy gromadzi gaz, żeby przygotować się na pierwszą zimę bez dostaw z Rosji.

Stan zapełnienia polskich magazynów gazu

13 maja stan zapełnienia magazynów gazu w Polsce wynosił 86%:

Wg. danych PGE, 19 maja 2022 roku magazyny zapełnione są już w 90%:

Wszystko wskazuje na to, że przed nadchodzącą zimą Polska bez problemu zgromadzi wystarczające zapasy gazu. Państwa UE także muszą postawić na magazynowanie błękitnego paliwa, jeśl chcą uniknąć konieczności racjonowania tego surowca.

Gaz traktowany jest przez UE jako paliwo przejściowe. Za mniej niż 10 lat połowa energii w Polsce ma pochodzić z OZE. 

źródło: ec.europa.eu, twitter.com, ipi.gasstoragepoland.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.