Biogaz – energia z odpadów

Biogaz – energia z odpadów

Na świecie jest coraz więcej śmieci, a jednocześnie potrzeba więcej energii. Czy można to połączyć i ze śmieci wytwarzać energię?

Ada mieszka na wsi. Ma dużo zwierząt: świnie, krowy, kaczki oraz kury. Wokół jej domu rozciągają się, aż po horyzont, pola kukurydzy. To piękne i spokojne miejsce. Ale bardzo dużo tutaj się dzieje! Zobacz, zwierzęta mieszkają w specjalnych domach: świnie w chlewach, krowy w oborze, a kury i kaczki w kurnikach. Budynków jest bardzo dużo. Codziennie trzeba się tym małym zoo zajmować: karmić, opiekować się, leczyć, a także sprzątać po nich, a w chłodne dni ogrzewać ich budynki. Doi się krowy, żeby mieć mleko i zbiera jajka, które znoszą kury i kaczki. O pola i kukurydzę też trzeba dbać – aby rośliny wzrastały piękne i zdrowe. A kiedy kolby dojrzeją, zbiera się plony, a resztki się wyrzuca.

Potrzeba bardzo dużo energii – i takiej ludzkiej do pracy, i energii elektrycznej – do ogrzania i oświetlenia budynku oraz do pracy maszyn. Rodzice Ady postanowili jednak nie wyrzucać tych wszystkich odpadów – pozostałości z uprawy kukurydzy, brudu oraz gnoju po zwierzętach. Czy wiecie, że te wszystkie naturalne śmieci można wykorzystać do produkcji energii?

Jeżeli wszystkie te śmieci zostawimy samym sobie – zaczną one wytwarzać biogaz. Pomagają w tym pewne bakterie. Często tak się dzieje na wysypiskach śmieci – ale tam, jeśli nie ma odpowiedniej aparatury, nie jest on wykorzystywany. A przecież można go zamienić na prąd w generatorach i używać do ogrzewania oraz oświetlania budynków. W tym celu wszystkie naturalne odpady zamyka się w specjalnym zbiorniku z aparaturą, który nazywa się bioreaktorem. W nim zachodzą wszystkie niezbędne procesy. Posiada on czujniki sprawdzające warunki, jakie tam panują. Dzięki temu można dostarczać najlepszą temperaturę, ilość powietrza i jakość odpadów, aby wyprodukować jak najwięcej biogazu.

Bioreaktor z wszystkimi maszynami tworzy biogazownię, czyli taką naturalną elektrownię, która nie truje środowiska. Po zakończeniu procesu, to co zostanie z odpadów można użyć jako nawóz na pola.

Biogaz należy do odnawialnych źródeł energii. Nie dość, że możemy mieć czystą energię, to jeszcze nie musimy składować odpadów. Same plusy, same korzyści!

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Biogazownia

Generator prądu

 

https://swiatoze.pl/biogaz/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.