Biuro firmy architektonicznej zbudowane wokół istniejących drzew

Biuro projektowe Equipo de Arquitectura z Paragwaju zaprojektowało już wiele innowacyjnych budynków. Teraz przyszedł czas na budowę nowej siedziby dla firmy. Architekci postanowili sięgnąć do podstaw i zrealizowała swoja koncepcję – Caja de Tierra.

Budynek powstał w otoczeniu przyrody. Zaprojektowano go tak, by otaczał znajdujące się na miejscu budowy stare drzewo. Konstrukcję ścian wykonano w technologii ubijanej ziemi, która zapewniła dobre własności izolacyjne, a dodatkowo okazała się niedroga i ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych sztucznych materiałów.

interior shot of rammed earth building with a book shelf and large window interior shot of rammed earth building with a book shelf and large window

Architekci, projektując nowy budynek, postawili na zgodność projektu z naturą. Koncepcja była bardzo prosta – ma on składać się jedynie z trzech materiałów: ziemi, drewna i szkła.

Architekci, po zaprojektowaniu budynku, zbudowali go samodzielnie. Pierwszym krokiem było przesianie pozyskanej lokalnie ziemi, tak aby pozbyć się z niej kamieni, korzeni roślin i wszystkich innych, zbędnych obiektów. Tak przygotowana ziemia została zmieszana z cementem i wsypana do drewnianych form, z których zestawiono ściany. Mieszanka w formach została ubita, aby pozbyć się powietrza ze środka. Gdy grube na 30 cm bloki z ziemi i cementu były gotowe, postawiono z nich ściany.

interior shot of room with a glass-enclosed tree rammed earth building and woman with dogs the interior of a rammed earth building

Rezultatem wykorzystania tej rzadko spotykanej technologii są budynki z piękną, czerwoną fasadą. Dzięki temu, że ściany wykonano z pozyskanej lokalnie ziemi, biuro idealnie wtapia się w otoczenie, a duże przeszklenia pozwalają pracownikom podziwiać okoliczną przyrodę.

Całe wnętrze jest doświetlone światłem słonecznym. Pozwala to zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku, co czyni go jeszcze bardziej ekologicznym.

Drewniane akcenty, takie jak drzwi, a także meble znajdujące się w budynku, wykonano z drewna pochodzącego z odzysku.

construction of a rammed earth building construction of a rammed earth building close up shot of rammed earth wall

Cały budynek otoczony jest roślinnością. Podczas budowy zespół robił wszystko, aby zachować także roślinność znajdującą się na miejscu budowy. Biuro otacza dwa drzewa – Brachychiton klonolistny, który otoczony został przeszklonymi ścianami, a drugim guavirá, która znalazła się w samym środku przestrzeni biurowej.

layout of building with tree on one side layout of building with tree on one side

 

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.