Blockchain i samochody elektryczne. Co warto wiedzieć?

Technologia blockchain związana jest z bezpiecznym przechowywaniem i przesyłaniem danych użytkowników, dotyczących transakcji zawieranych pomiędzy nimi w internecie. Szczegóły dotyczące korzystania z powyższej technologii przybliżył Bartosz Cywiński, prezes zarządu Synerga.Fund SA.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przede wszystkim blockchain pozwala na zdecentralizowanie informacji, to znaczy tak jak obecnie każdy komputer czy każdy serwis, z których korzystamy, łączy się z jakimś serwerem, który jest gdzieś centralnie umieszczony, tak blockchain pozwala na dystrybucję tych wszystkich informacji zawartych na tym jednym serwerze i umieszczenie ich na komputerach wszystkich użytkowników”, podkreślił Bartosz Cywiński.

Technologia blockchain składa się z zdecentralizowanych rejestrów transakcyjnych. Są one złożone z długiego łańcucha bloków danych i wykorzystywane do przechowywania, a także przesyłania danych związanych z transakcjami zawartymi za pomocą internetu. Sieć bloków zawierająca zapisane dane nie wymaga korzystania z systemów zarządzających, centralnych komputerów oraz systemów weryfikujących operacje. Wszelkie transakcje odbywają się bez udziału pośredników i niemal w czasie rzeczywistym.

Wyróżnikami technologii blockchain są trzy elementy: decentralizacja, brak możliwości edytowania wprowadzonych danych oraz wiarygodność gwarantowana przez pozostałych uczestników tego systemu.

Blockchain naprawia pewną rzecz, z którą internet nigdy by sobie nie poradził – internet nie poradził sobie z zaufaniem, a dzięki blockchain możemy tak naprawdę pozbyć się zaufania (…), to znaczy dwie osoby z dwóch końców świata mogą zawrzeć transakcję bez potrzeby [powołania] kogoś, kto potwierdza tę transakcję. A o transakcjach mówiąc, mam na myśli każdą wymianę informacji, która musi zostać przeniesiona z jednego miejsca do drugiego, więc to absolutnie nie są tylko pieniądze, ponieważ rozmawiamy również np. o przesyłaniu energii elektrycznej od osoby do osoby i o możliwości rozliczenia tych ludzi pomiędzy sobą, co też daje możliwość np. bardzo prostego i szybkiego kupowania prądu w ładowarkach elektrycznych, a z kolei ładowarki elektryczne mogą zaciągać prąd z paneli fotowoltaicznych czy z wiatraków”, zauważa prezes zarządu Synerga.Fund SA.

Z tego też względu technologia blockchain może być wykorzystywana m.in. do masowego rozliczania niskowartościowych korzyści płynących z energetyki, ale także do obsługi różnorakich transakcji związanych np. z rynkami walut, akcjami lub właśnie z rynkiem energii elektrycznej.