Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Boiler 2.0 – amerykański start-up z rewolucyjnym rozwiązaniem dla przemysłu

Boiler 2.0 – amerykański start-up z rewolucyjnym rozwiązaniem dla przemysłu

Boiler 2.0 – amerykański start-up z rewolucyjnym rozwiązaniem dla przemysłu

AtmosZero, firma z Kolorado (USA), zakończyła zbieranie funduszy na wprowadzenie do sprzedaży opracowanej przez siebie technologii Boiler 2.0. Urządzenie to pompa ciepła, która działa na zasadzie generowania gorącej pary wodnej z powietrza. System grzewczy będzie można zastosować w przemyśle i połączyć z odnawialnymi źródłami energii

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

21 milionów na rozwój nowej technologii ciepłowniczej

AtmosZero potwierdziło, że zebrało 21 milionów dolarów na dalsze rozwijanie opracowanej przez siebie technologii. Środki zostaną wydane na komercjalizację całego projektu, który znajdzie zastosowanie głównie w przemyśle. Technologia, którą firma określa jako Boiler 2.0, opiera się na odzyskiwaniu uciekającego ciepła z otoczenia.

W wielu procesach przemysłowych generowana jest olbrzymia ilość pary wodnej. Dzieje się to najczęściej na skutek spalania paliw kopalnych. Para wodna odpowiada za 50% ciepła używanego w światowym przemyśle i 8% globalnego zużycia energii. Boiler 2.0 ma wyłapywać to ciepło i wprowadzać je z powrotem do systemu ogrzewania.

– Technologia AtmosZero pobiera ciepło z powietrza i dostarcza gorącą parę z maksymalną wydajnością i zerową emisją dwutlenku węgla. Pozwoli to firmom zamienić boilery na gaz czy olej szybko i małym kosztem – powiedział przedstawiciel AtmosZero portalowi pv-magazine.com.

Ciepło w przemyśle czerpane z pary wodnej

Pompa ciepła produkcji AtmosZero charakteryzuje się napięciem na poziomie 480 V. Może wyprodukować 650 kW energii termalnej, co przekłada się na 997,9 kg ciepłej pary wodnej na godzinę. Boiler 2.0 najpierw wciąga ciepło z otoczenia, a następnie w wydajny energetycznie sposób przenosi je do systemu grzewczego. Ten wymaga źródła wody oraz ujścia dla zimnego powietrza.

Z połączenia wody i ciepłego powietrza powstaje para wodna o temperaturze 200°C. Ta może zostać wprowadzona do systemu i ogrzewać dany zakład przemysłowy. Według zapewnień firmy Boiler 2.0 jest zaprojektowany wyjątkowo wydajnie, przez co zużywa dwa razy mniej prądu niż przeciętne boilery dostępne na rynku. Każda kilowatogodzina dostarczonego prądu pozwala na wygenerowanie 2 kWh energii cieplnej w formie pary wodnej. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy tu sytuacji, w której temperatura otoczenia wynosi 15°C. W innych warunkach efektywność pompy będzie się zmieniać. Pełen schemat działania urządzenia można zobaczyć poniżej:

image
Fot. AtmosZero

Co z zerową emisją dwutlenku węgla? Ta według AtmosZero będzie najmniejsza, jeśli Boiler 2.0 będzie napędzany energią z odnawialnego źródła.

– Boiler 2.0 można bardzo łatwo połączyć z fotowoltaiką i magazynem energii – twierdzi przedstawiciel firmy. – Technologia używa prądu i to, jakie jest jej źródło, pozostaje nieistotne.

Aktualnie pilotażowa wersja Boilera 2.0 działa w browarze należącym do New Belgium Brewing Company w USA. Urządzenie ma trafić na rynek w roku 2025.

– Czytaj także: Lejemy beton na potęgę i słabo izolujemy budynki. Co z zieloną transformacją w naszych miastach

Źródło: pv-magazine.com, atmoszero.energy

Fot. AtmosZero, Canva (kazoka30)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.