Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika na każdym dachu? Burzymy mit narosły wokół unijnego prawa

Fotowoltaika na każdym dachu? Burzymy mit narosły wokół unijnego prawa

Fotowoltaika na każdym dachu? Burzymy mit narosły wokół unijnego prawa

W poniedziałek 11 marca Parlament Europejski przegłosował nowe prawo dotyczące budynków zeroemisyjnych. Tzw. dyrektywa budynkowa będzie nakładać obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych na dachach niektórych budynków. W mediach można spotkać się z głosami, według których nowe prawo zmusi nas do postawienia na naszych dachach instalacji PV. Czy taka jest prawda?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowa dyrektywa UE przyjęta. Co to oznacza dla PV na budynkach?

Przepisy przegłosowane niedawno przez PE są wynikiem zakończonych w grudniu negocjacji między Parlamentem a Radą UE. Podczas rozmów udało się wypracować brzmienie dyrektywy, która niedawno została poddana pod głosowanie w ciele ustawodawczym.

Jak wynika z unijnych danych, budynki odpowiadają za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych na terenie Wspólnoty. Aby poradzić sobie z tym problemem, UE wprowadza przepisy, które mają uczynić z budynków na Starym Kontynencie obiekty zeroemisyjne. Ma się to stać między innymi przez obowiązkowe montowanie na budynkach paneli fotowoltaicznych.

W związku z przegłosowaniem nowych przepisów w mediach spotkać można złowróżbne nagłówki, mówiące na przykład: “Obowiązkowa fotowoltaika w każdym domu!” albo “Wiemy od kiedy obowiązkowa fotowoltaika w Polsce”. Powyższe zdania, choć technicznie zgodne z prawdą, sugerują, że każdy obywatel kraju będzie musiał na swoim domu zainstalować panele PV. Komentator gospodarczy, Robert Gwiazdkowski, na swoim profilu w portalu X (dawniej Twitter) napisał: 

– Próbuję obliczyć ile lasu będę musiał wyciąć żeby słońce docierało do paneli słonecznych które będę musiał sobie zainstalować.

Czy autorzy nagłówków i Gwiazdowski faktycznie mają rację? Czy już wkrótce na każdym budynku w UE będzie musiała pojawić się instalacja PV?

Obowiązkowa fotowoltaika na budynkach? UE przyjęła nowe przepisy

Prawda okazuje się o wiele bardziej skomplikowana. O szczegółowych założeniach przepisów informowaliśmy już w grudniu, kiedy dyrektywa była na wczesnym etapie legislacyjnym. W skrócie: jeśli chodzi o budynki mieszkalne, przepisy obejmują jedynie nowo powstające obiekty. Co istotne, zaczną one obowiązywać dopiero od 2030 roku, a więc obligatoryjna fotowoltaika znajdzie się na domach, których budowa rozpocznie się dopiero za sześć lat. Unia zakłada, że do tego czasu poszczególne kraje członkowskie wypracują odpowiednie rozwiązania prawne i finansowe, aby ułatwić taki stan rzeczy.

Jeśli chodzi o już istniejące budynki, dyrektywa zakłada obowiązek montażu fotowoltaiki jedynie na obiektach niemieszkalnych i użyteczności publicznej. Co istotne, prawodawca dopuszcza wyjątki od tej zasady, takie jak np. budowle historyczne, miejsca kultu, budynki wolnostojące o powierzchni mniejszej niż 50 m2 czy budynki, które nie są zamieszkałe cały rok (takie jak domki letniskowe). Dyrektywa zakłada też, że montaż paneli PV będzie obowiązkowy jedynie jeżeli “ jest to odpowiednie pod względem technicznym oraz wykonalne pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym”. Konkretne warunki, na jakich budowle mają być wyłączane spod tego obowiązku, ma określać prawodawstwo krajowe.

Szczegółowy harmonogram wdrażania obowiązku montażu fotowoltaiki na budynkach wygląda tak:

  • od 2027 roku – na wszystkich nowych budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2,
  • od 2028 roku – na wszystkich istniejących budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2, a także powyżej 500 m2 w przypadku obiektów przechodzących działania wymagające znaczących pozwoleń administracyjnych,
  • od 2029 roku – na wszystkich istniejących budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 750 m2,
  • od 2030 roku – na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i wszystkich nowych zadaszonych parkingach,
  • od 2031 roku – na wszystkich istniejących budynkach użyteczności publicznej z powierzchnią użytkową większa niż 250 m2.

– Czytaj także: Lejemy beton na potęgę i słabo izolujemy budynki. Co z zieloną transformacją w naszych miastach

Źródła: pv-magazine.com, europarl.europa.eu, muratordom.pl, muratorplus.pl

Fot. Canva (jittawit21; Vladimir Cetinski)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.