1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brytyjski rząd bierze teraz na celownik chusteczki nawilżane

Brytyjski rząd bierze teraz na celownik chusteczki nawilżane

Jak donosiliśmy jakiś czas temu, rząd Wielkiej Brytanii zamierza zabronić wykorzystywania niektórych jednorazowych, plastikowych akcesoriów, takich jak słomki. Zakazane mogą też zostać m.in. butelki plastikowe, ale, jak wskazują analizy, nie tylko one przyczyniają się do zatykania cieków wodnych. Jednym z istotnych odpadów, jakie trafiają do rzek, są chusteczki nawilżane. Z tego względu Brytyjczycy powzięli zamiar zakazania ich stosowania w ramach walki z plastikowymi śmieciami.

Raport Wydziału Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) głosi:

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

„Częścią naszego 25-letniego planu środowiskowego jest eliminacja wszystkich możliwych plastikowych śmieci, wliczając w to produkty jednorazowe, takie jak chusteczki nawilżane”.

Chusteczki jednorazowe, zawierające dużo tworzyw sztucznych, są często spłukiwane w toalecie i – jak donosi BBC – są przyczyną dziewięćdziesięciu trzech procent zatorów w rurach ściekowych w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciel prasowy DEFRA nie sprecyzował, czy obrót takimi chusteczkami będzie w UK nielegalny, jednakże wskazał, że rząd chce, by były one czytelnie oznaczone informacjami dotyczącymi m.in. sposób ich wyrzucania. „Chcemy wspierać ten sektor przemysłu w uświadomieniu klientów, w jaki sposób obchodzić się z takimi chusteczkami” – mówi przedstawiciel DEFRA.

Jak informuje BBC, możliwe, że producenci będą zmuszeni do produkowania nawilżanych chusteczek bez tworzyw sztucznych, w przeciwnym razie rynek będzie musiał obyć się bez nich. DEFRA chce, by jak najwięcej takich odpadów było zdatnych do recyclingu, a także zamierza wspierać przemysł w tego rodzaju dążeniach. Alternatywą jest stworzenie chusteczek, które rozkładają się naturalnie, w związku z czym można je bezkarnie wyrzucać do toalety.

Źródło: The Independent

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.